Ptak_Waw_CTR_2024

Czy będzie tańsze paliwo rolnicze?

18 kwietnia 2005

Czy polska wieś ma szansę na wprowadzenie tańszego paliwa rolniczego? Zdaniem polityków tak, ale wszystko rozbija się o pieniądze, których budżet państwa nie ma.

Ostatnie podwyżki cen paliw na światowych rynkach dotkliwie dotknęły nie tylko kierowców, ale także rolników. Wyższe ceny oleju napędowego to wyższe koszty produkcji i mniejsze dochody. Dlatego znów zaczęto głośno mówić o sprawie tzw. paliwa rolniczego. Mówiąc wprost chodzi tu o tańsze - bo częściowo zwolnione z akcyzy - paliwo, które mogliby kupić tylko rolnicy.

Rolnicy przedstawiają także inne argumenty. Przypominają, że tańsze paliwo rolnicze istnieje w takich krajach Unii Europejskiej jak: Niemcy, Słowacja czy Czechy. Politycy do pomysłu tańszego paliwa rolniczego odnoszą się życzliwie, ale, gdy przychodzi do szczegółów sprawa już się komplikuje.

Największą przeszkodą na drodze do wprowadzenia paliwa rolniczego są oczywiście pieniądze. Szacuje się, że obniżenie akcyzy na olej napędowy używany do produkcji rolniczej spowodowało by ubytek w budżecie państwa przekraczający 360 mln zł. Jest też jeszcze jeden problem.

Te zastrzeżenia to po prostu nagminne wykorzystywanie tańszego paliwa rolniczego do celów nie rolniczych. Dlatego w przygotowywanej przez resorty rolnictwa i finansów ustawie mają się znaleźć podwójne zabezpieczenia przed malwersacjami. Po pierwsze paliwo rolnicze będą mogli kupić tylko rolnicy na podstawie specjalnych bonów, po drugie taki olej napędowy będzie barwiony.


POWIĄZANE

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...

Które warzywa jedliśmy w październiku? - Kantar Polska Wśród najpopularniejszych...

Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę