Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czy będą mediacje w Wożuczynie ?

5 września 2006

W związku z brakiem porozumienia z załogą oraz kontynuacją protestu w Cukrowni Wożuczyn zarząd Krajowej Spółki Cukrowej S.A. zwrócił się do Przewodniczącego Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność p. Mariana Króla z prośbą o rozważenie możliwości podjęcia się mediacji w celu zawieszenia strajku głodowego, który nie przybliża rozwiązania sporu i może wywołać szkodliwe skutki dla zdrowia pracowników.

W toku dotychczasowych rozmów, które odbywały się w sierpniu m.in. w Ministerstwie Skarbu Państwa i ostatnio w czwartek w warszawskim biurze Spółki, Zarząd KSC kilkakrotnie proponował załodze zawarcia porozumienia dotyczącego warunków restrukturyzacji.

- Nasze propozycje obejmowały m.in. pisemną gwarancję zatrudnienia dla wszystkich pracowników „Cukrowni Wożuczyn” do końca 2010 roku, zobowiązanie do kontynuowania na miejscu konfekcjonowania i magazynowania cukru oraz uruchomienia nowych projektów gospodarczych, przy których zatrudnienie znajdą obecni pracownicy cukrowni. Niezależnie od nich członkowie załogi będą mogli również skorzystać ze specjalnych dobrowolnych programów osłonowych uzgodnionych przez KSC ze związkami zawodowymi: Programu Dobrowolnych Odejść (gwarantującego dodatkowe odprawy rzędu 70-80 tys. zł brutto dla osób zmieniających zatrudnienie), Programu Adaptacji Zawodowej (umożliwiającego odbycie bezpłatnych kursów i szkoleń w celu zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych) oraz Programu Świadczeń Relokacyjnych (przewidującego różnego rodzaju dodatki i pomoc finansową dla osób podejmujących pracę w innych cukrowniach KSC). – mówi Łukasz Wróblewski, rzecznik prasowy KSC.

Zarząd KSC przedstawił również załodze propozycję docelowego uruchomienia produkcji bioetanolu, zakładającą przerabianie w zakładzie 350 tysięcy ton buraków cukrowych. Jego szczegóły mają być przedmiotem dalszych uzgodnień i elementem Porozumienia między Spółką a Załogą, którego zawarcie proponuje – jak dotąd bezskutecznie - KSC. Jak nas poinformował Wróblewski podczas rozmów KSC apelowała do Załogi o przerwanie strajku głodowego, który wobec braku zagrożenia miejsc pracy i złożonych gwarancji kontynuacji zatrudnienia dla całej załogi „Wożuczyna” – nie ma żadnego uzasadnienia, a odpowiedzialność za jego ewentualne skutki spada wyłącznie na organizatorów protestu.

Zdaniem rzecznika KSC w obecnej sytuacji polskiego sektora cukrowniczego (m.in. z racji rozpoczynającej się już w tym roku drastycznej reformy unijnego rynku cukru) wysuwany przez załogę „Wożuczyna” warunek przeprowadzenia tegorocznej kampanii jest niemożliwy do spełnienia. Wstrzymanie programu restrukturyzacji oznacza pozbawienie naszego koncernu szans na skuteczne konkurowanie z firmami zagranicznymi i może uniemożliwić przetrwanie Spółki, w tym pozostałych cukrowni KSC w Lubelskiem.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę