Ptak_Waw_CTR_2024

Czerwiec w Sejmowej Komisji Rolnictwa

10 lipca 2006

Przedstawiamy krótkie sprawozdanie z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa. W skrócie omawiamy najwazniejsze problemy, którymi zajęli się posłowie w czerwcu.

1 czerwca 2006 roku.
* Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi w czasie wyjazdowego posiedzenia, które odbyło się w Sieniawie, w województwie podkarpackim, rozpatrzyła informację o sytuacji gospodarstw drobnotowarowych oraz działających na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Komisja wysłuchała też informacji o podejmowanych przedsięwzięciach zmierzających do stabilizacji na rynku owoców i warzyw.

Podczas pobytu w województwie podkarpackim posłowie wizytowali Browar w Leżajsku, gdzie omówiono problematykę wykorzystania polskiego chmielu przez przemysł piwowarski. Komisja odwiedziła również Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego „Poltino” w Leżajsku. Z udziałem producentów owoców i warzyw zapoznano się tam z problemami tego rynku. Ponadto posłowie zwiedzili skansen w Markowej, gdzie zorganizowano degustację żywności wpisanej na listę produktów tradycyjnych i odwiedzili Zakłady Mięsne w Górnie, gdzie omówiono przystosowanie zakładów przetwórczych do wymogów wspólnego rynku.

6 czerwca 2006 roku
* Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o paszach (druk nr 496). Komisja wprowadziła poprawkę do art. 53 ust. 1 pkt 11. Poprawka ma na celu wykonanie art. 21 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1829/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie genetycznie modyfikowanej żywności i paszy. Doprecyzowano w niej, że to posiadacz zezwolenia na wprowadzanie do obrotu paszy jest zobowiązany przekazywać Komisji Europejskiej wszelkie informacje, które mogą mieć wpływ na ocenę bezpieczeństwa jej stosowania. Tym samym Komisja przyjęła sprawozdanie o projekcie ustawy z druku nr 496.

7 czerwca 2006 roku
* Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła uchwałę Senatu o stanowisku w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie prawnej odmian roślin i ustawy o nasiennictwie (druk nr 615).

Senat zaproponował 4 poprawki. Komisja opowiedziała się za ich przyjęciem. Poprawki 1 i 4 - głosowane łącznie - uściślają definicję hodowcy. Poprawka nr 3 jest konsekwencją przyjęcia w innej ustawie definicji odmiany.

8 czerwca 2006 roku
* Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi uchwaliła dezyderat do Prezesa Rady Ministrów w sprawie udzielenia wsparcia finansowego fachowej prasie rolniczej i wiejskiej.

Ponadto Komisja uchwaliła dezyderat do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zapewnienia środków na realizację ustaw oraz wysłuchała informacji o funkcjonowaniu wielkoprzemysłowych ferm trzody chlewnej, ze szczególnym uwzględnieniem nadzoru nad przestrzeganiem przepisów prawa (informacje przedstawił przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Środowiska)

20 czerwca 2006 roku
* Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za okres od 1 styczna do 31 grudnia 2005 r. (druk nr 624) wraz z analizą Najwyższej Izby Kontroli: w części budżetowej 32 - Rolnictwo, w części budżetowej 33 - Rozwój wsi, w części budżetowej 35 - Rynki rolne, w części budżetowej 83 - Rezerwy celowe - w zakresie pozycji 6, 10, 22, 31, 35, 70 i 78, w części budżetowej 85 - Budżet wojewodów ogółem oraz części dot. przychodów i wydatków Centralnego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, oraz planów finansowych agencji:
a) Agencji Rynku Rolnego,
b) Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Komisja przyjęła opinię dla Komisji Finansów Publicznych, w której pozytywnie ocenia wykonanie budżetu państwa w wyżej wymienionym zakresie.

Komisja rozpatrzyła sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2005 r. w części dotyczącej Departamentu Środowiska, Rolnictwa i Zagospodarowania Przestrzennego. Posłowie przyjęli pozytywną opinię o tym sprawozdaniu.

22 czerwca 2006 roku
* Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do rządowego projektu ustawy o paszach (druki nr 496 i 631).

* Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wysłuchał informacji na temat sytuacji na rynku trzody chlewnej w zakresie klasyfikacji tusz zwierząt rzeźnych w systemie EUROP. Informację przedstawił Główny Inspektor Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych (IJHAR-S) Andrzej Czubała.


POWIĄZANE

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...

Które warzywa jedliśmy w październiku? - Kantar Polska Wśród najpopularniejszych...

Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę