Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czerwiec w Sejmowej Komisji Rolnictwa

10 lipca 2006

Przedstawiamy krótkie sprawozdanie z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa. W skrócie omawiamy najwazniejsze problemy, którymi zajęli się posłowie w czerwcu.

1 czerwca 2006 roku.
* Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi w czasie wyjazdowego posiedzenia, które odbyło się w Sieniawie, w województwie podkarpackim, rozpatrzyła informację o sytuacji gospodarstw drobnotowarowych oraz działających na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Komisja wysłuchała też informacji o podejmowanych przedsięwzięciach zmierzających do stabilizacji na rynku owoców i warzyw.

Podczas pobytu w województwie podkarpackim posłowie wizytowali Browar w Leżajsku, gdzie omówiono problematykę wykorzystania polskiego chmielu przez przemysł piwowarski. Komisja odwiedziła również Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego „Poltino” w Leżajsku. Z udziałem producentów owoców i warzyw zapoznano się tam z problemami tego rynku. Ponadto posłowie zwiedzili skansen w Markowej, gdzie zorganizowano degustację żywności wpisanej na listę produktów tradycyjnych i odwiedzili Zakłady Mięsne w Górnie, gdzie omówiono przystosowanie zakładów przetwórczych do wymogów wspólnego rynku.

6 czerwca 2006 roku
* Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o paszach (druk nr 496). Komisja wprowadziła poprawkę do art. 53 ust. 1 pkt 11. Poprawka ma na celu wykonanie art. 21 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1829/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie genetycznie modyfikowanej żywności i paszy. Doprecyzowano w niej, że to posiadacz zezwolenia na wprowadzanie do obrotu paszy jest zobowiązany przekazywać Komisji Europejskiej wszelkie informacje, które mogą mieć wpływ na ocenę bezpieczeństwa jej stosowania. Tym samym Komisja przyjęła sprawozdanie o projekcie ustawy z druku nr 496.

7 czerwca 2006 roku
* Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła uchwałę Senatu o stanowisku w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie prawnej odmian roślin i ustawy o nasiennictwie (druk nr 615).

Senat zaproponował 4 poprawki. Komisja opowiedziała się za ich przyjęciem. Poprawki 1 i 4 - głosowane łącznie - uściślają definicję hodowcy. Poprawka nr 3 jest konsekwencją przyjęcia w innej ustawie definicji odmiany.

8 czerwca 2006 roku
* Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi uchwaliła dezyderat do Prezesa Rady Ministrów w sprawie udzielenia wsparcia finansowego fachowej prasie rolniczej i wiejskiej.

Ponadto Komisja uchwaliła dezyderat do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zapewnienia środków na realizację ustaw oraz wysłuchała informacji o funkcjonowaniu wielkoprzemysłowych ferm trzody chlewnej, ze szczególnym uwzględnieniem nadzoru nad przestrzeganiem przepisów prawa (informacje przedstawił przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Środowiska)

20 czerwca 2006 roku
* Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za okres od 1 styczna do 31 grudnia 2005 r. (druk nr 624) wraz z analizą Najwyższej Izby Kontroli: w części budżetowej 32 - Rolnictwo, w części budżetowej 33 - Rozwój wsi, w części budżetowej 35 - Rynki rolne, w części budżetowej 83 - Rezerwy celowe - w zakresie pozycji 6, 10, 22, 31, 35, 70 i 78, w części budżetowej 85 - Budżet wojewodów ogółem oraz części dot. przychodów i wydatków Centralnego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, oraz planów finansowych agencji:
a) Agencji Rynku Rolnego,
b) Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Komisja przyjęła opinię dla Komisji Finansów Publicznych, w której pozytywnie ocenia wykonanie budżetu państwa w wyżej wymienionym zakresie.

Komisja rozpatrzyła sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2005 r. w części dotyczącej Departamentu Środowiska, Rolnictwa i Zagospodarowania Przestrzennego. Posłowie przyjęli pozytywną opinię o tym sprawozdaniu.

22 czerwca 2006 roku
* Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do rządowego projektu ustawy o paszach (druki nr 496 i 631).

* Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wysłuchał informacji na temat sytuacji na rynku trzody chlewnej w zakresie klasyfikacji tusz zwierząt rzeźnych w systemie EUROP. Informację przedstawił Główny Inspektor Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych (IJHAR-S) Andrzej Czubała.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę