aaa wielkanoc ppr
aa_wielkanoc

Czechy: Uważaj na ten towar. Wsad był zgniły, zapleśniały, toksyczny

25 listopada 2011
Czeska inspekcja wykryła, że niektóre keczupy sprzedawane na tamtejszym rynku nie spełniają norm. Ba, niektóre keczupy to w zasadzie... nie są keczupy. Sprawę opisuje ze szczegółami cała czeska prasa.
Inspekcja (Státní zemědělské a potravinářské inspekce) zbadała jakość tego produktu, a szczególnie ile pomidorów wykorzystano do jego wytworzenia. Raport pokontrolny jest niepokojący nie tylko dla Czechów. Dla Polaków też - po pierwsze możemy kupować keczupy w czeskich sklepach, po drugie część z opisanych 22 keczupów może być dostępna też w naszym handlu.

Testy wykazały, iż niektórzy producenci zamiast pomidorów do produkcji wykorzystują marchew lub cebulę. Gdy produkują już keczup z pomidorów wrzucają tam warzywo nadgnite lub zapleśniałe. Znaleziono w keczupach mykotoksyny (to dowód, że do produkcji użyto zakażonych pomidorów) oraz pestycydy.
 
Inspektorzy podzielili keczupy na osiem różnych grup - np. według producentów takich jak Hamé, Neli, Hellmann's) lub znaków własnych sieci handlowych (np. Clever, Albert, Coop, Spar). Dwa produkty - Clever jemný, Hamé Kečup sladký nie zdały testu jakości (oba produkuje Hamé).

W każdym z 22 produktów znaleziono uchybienia jakości. Najwięcej niedostatków stwierdzono przy oznaczaniu towaru - w większości nie można było się dowiedzieć ile pomidorów było wsadem do keczupu.

Tak było z Clever Kečup jemný, Hamé Kečup sladký, Jemný kečup Hellmann´s, Coop Klasik kečup jemný, Spar Kečup sladký. Wniosek pokontrolny to nakaz wprowadzenia tej informacji na opakowania.

Na efekty pracy inspekcji już zareagowała sieć handlowa Billa. Wycofuje z obrotu Clever Kečup jemný oraz Clever Kečup ostrý w opakowaniach po 490 g i 900 g, których producentem była czeska firma Hamé.

Wsad pomidorowy był nieprzepisowy, udział konserwantów zbyt duży. Billa w Czechach zwraca klientom pieniądze gdy przyniosą oni do sklepów oryginalne keczupy.

Mykotoksyny
Toksyny wytwarzane przez niektóre gatunki grzybów (pleśni) z rodzajów: Aspergillus, Penicillium, Fusarium, Rhizoctonia, Claviceps i Stachybotrys. Optymalna temperatura w jakiej tworzą się mykotoksyny oscyluje w granicach 20-25 °C. Źródłem mykotoksyn są najczęściej zakażone produkty żywnościowe, toksynotwórcze pleśnie mogą także namnażać się w budynkach. Często są to substancje rakotwórcze i mutagenne; m.in. hamują syntezę DNA oraz powodują zmiany w metabolizmie RNA.

Mykotoksyny mogą być przyczyną ostrych i przewlekłych zatruć (także śmiertelnych), mogą powodować alergie, grzybice, choroby układu oddechowego, pokarmowego i wątroby, a także liczne choroby związane z osłabieniem układu odpornościowego. Do mykotoksyn zalicza się m.in. aflatoksyny, ochratoksyny (m.in. ochratoksynę A), patulinę i kwas aspergilowy.

POWIĄZANE

Z najnowszego rynkowego raportu wynika, że w tym roku 24% Polaków w ogóle nie uw...

Kierowcy zaczynają w końcu odczuwać skutki przeceny, z jaką na początku kwietnia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę