W odpowiedzi na nowe wnioski Komisji w sprawie produkcji ekologicznej i etykietowania Copa-Cogeca podkreśliła, że powinny one oprzeć się na powodzeniu przepisów obowiązujących obecnie w UE i muszą umożliwić dalszy rozwój europejskiej produkcji ekologicznej. Unijny sektor produkcji ekologicznej to jeden z szybko rozwijających się sektorów rolnych.
- Nowe zasady muszą umożliwić dalszy rozwój produkcji, a jednocześnie wspierać wzrost rynku ekologicznego przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi. Przede wszystkim zasady te nie mogę zniechęcać ani nowych rolników do przechodzenia na rolnictwo ekologiczne ani już prowadzących tę działalność do zarzucenia produkcji.W wielu regionach na przykład gospodarstwa często przechodzą na rolnictwo ekologiczne w sposób wieloetapowy i z różnorakich powodów, w tym ekonomicznych czy strukturalnych. Jeśli nie będą one mogły stopniowo przystosować się do produkcji ekologicznej, doprowadzi to do zahamowania rozwoju sektora – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa Cogeca
Zdaniem Copa – Cogeca rolnictwo ekologiczne to holistyczny system produkcji, oparty na konkretnych sposobach zarządzania zasobami naturalnymi, ograniczający wykorzystanie chemicznych i syntetycznych środków produkcji oraz zakazujący stosowania organizmów modyfikowanych genetycznie. Rolnictwo ekologiczne to globalna metoda produkcji wymagająca dodatkowych warunków, w szczególności w zakresie dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska. W ocenie Copa – Cogeca należy więc podejść całościowo do procesu produkcji, zamiast koncentrować się jedynie na produktach końcowych. Dlatego też tak ważne jest, aby kontrole były ukierunkowane na proces”.
, powiedział:
- Produkcji ekologicznej nie można oddzielić od otaczającego ją środowiska. W związku z tym producenci ekologiczni nie powinni ponosić kosztów np. przypadkowych zakażeń czy analiz pozostałości, jako że zdecydowanie podwyższyłoby to ich wydatki i pociągnęło za sobą utratę dochodów. Należy także znaleźć odpowiedź na problem dostępności nasion w proponowanym przez UE nowym prawie o materiale siewnym i reprodukcji roślin – dodaje P. Rousseau, przewodniczący grupy roboczej „Rolnictwo ekologiczne” Copa-Cogeca.
Projekt nowych przepisów był przedmiotem debaty ministrów rolnictwa UE. Jego celem jest wzmocnienie i harmonizacja zasad produkcji poprzez zniesienie wyjątków oraz poprawa systemu kontroli poprzez zgromadzenie wszystkich przepisów w jednym dokumencie. Wzmocniono również oparte na ryzyku podejście do kontroli urzędowych. Zgodnie z wnioskiem gospodarstwami prowadzącymi produkcję ekologiczną należy zarządzać w sposób w pełni zgodny z zasadami tej produkcji, a ponadto wszystkie składniki muszą być ekologiczne. Copa-Cogeca pragnie w pełni zaangażować się w tę debatę.