Ptak_Waw_CTR_2024

Czas na morskie fermy wiatrowe

26 września 2012
Już za kilka lat na Bałtyku staną pierwsze morskie farmy wiatrowe. Zainteresowanie inwestorów tym sektorem jest bardzo duże, o czym świadczy rosnąca liczba wniosków o pozwolenia na lokalizację turbin na morzu. Istnieje duża szansa, że prąd z morskich instalacji popłynie jeszcze przed 2020 rokiem. – informuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Dyskusja o tym jak w pełni wykorzystać potencjał branży offshore odbędzie się 10-11 października w Sopocie, podczas pierwszej Konferencji i Targów Offshore.

Jak podkresla PSEW konferencja i Targi Offshore będą pierwszym w Polsce tak dużym wydarzeniem, poświęconym w całości morskiej energetyce wiatrowej. Wezmą w nim udział przedstawiciele największych podmiotów z całej Europy, związanych z tą branżą.

Do 2020 roku na polskiej części Bałtyku mają powstać farmy wiatrowe o mocy 500 MW. Oczywiście, zanim tak się stanie, upłynie jeszcze co najmniej kilka lat. Przede wszystkim konieczne będzie uporządkowanie polskiego prawa m.in. przepisów morskich oraz środowiskowych. Pierwszy krok w tym kierunku został już poczyniony – w zeszłym roku weszła w życie znowelizowana ustawa o obszarach morskich, która ułatwia inwestowanie w budowę farm wiatrowych na morzu.

– Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku ma bardzo duży potencjał wzrostu Jesteśmy w przełomowym momencie rozwoju tego sektora
w Polsce. Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej szacuje, że całkowita moc energetyki wiatrowej na Starym Kontynencie w 2020 roku osiągnie 230 GW,
z czego 40 GW będzie udziałem farm wiatrowych na morzu. To ogromna szansa dla Polski, która w ciągu kilku lat może stać się potentatem w produkcji morskiej energii wiatrowej – mówi – ocenia Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej .

Morska energetyka wiatrowa to nie tylko korzyść z produkowanej energii elektrycznej, ale również szansa na ożywienie przemysłu oraz tysiące nowych miejsc pracy. Na rozwoju tego sektora mogą zarobić liczni polscy podwykonawcy. Oznacza to nowe zlecenia dla polskich stoczni, zamówienia  w branży hutniczej oraz powstanie nowych zakładów przemysłowych.

– Na inwestycyjnym boomie w sektorze offshore skorzystają na pewno polskie stocznie. Już teraz Stocznia Gdańska zajmuje się produkcją platform potrzebnych do instalowania turbin wiatrowych na morzu – dodaje Krzysztof Prasałek.



POWIĄZANE

18 lat edukacji konsumenckiej ✿ współpraca z placówkami naukowymi ✿ promowanie  ...

W piątek na Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekty ustaw: o rejestrow...

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę