Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czas na gęsie pipki i inne rozkosze...

8 listopada 2011
Portal TVP.info twierdzi, że to już pora na przysmaki z gęsi. Gęsie pipki z pęczakiem, żur na gęsinie czy gęś w kapuście. Takie rozkosze dla podniebienia z gęsiego mięsa serwowano dawniej na polskich stołach 11 listopada, czyli w dniu Narodowego Święta Niepodległości.
Województwo kujawsko-pomorskie już po raz trzeci przygotowało akcję „Gęsina na Świętego Marcina” i zachęca do przygotowywania smacznych i wykwintnych potraw z gęsiną w roli głównej. Ruszył cykl warsztatów kulinarnych. Spotkania miłośników gęsiny odbyły się już m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, w Sopocie i w Przysieku, kolejne zaplanowano 7 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie. To jednak dopiero początek atrakcji związanych z gęsinową akcją.

Kujawsko-pomorskie to województwo, które ma najlepsze warunki ku temu, by promować powrót do starej polskiej tradycji serwowania gęsiego mięsa 11 listopada. Stoją za tym nie tylko kulinarne obyczaje tego regionu, ale także współczesne aspekty gospodarcze. Właśnie w Kołudzie Wielkiej (gmina Janikowo) działa Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki, zaopatrujący w gęsi materiał hodowlany rolników w całej Polsce. W tym województwie są także hodowcy, którzy z sukcesem proponują ten rodzaj drobiu na stoły.

W tym roku kujawsko-pomorskie po raz kolejny zainaugurowało akcję pod hasłem „Gęsina na Świętego Marcina”. Odbywają się warsztaty kulinarne adresowane do przyszłych kucharzy, hobbystów i profesjonalistów. Adepci mogą podglądać jak z gęsiną radzą sobie mistrzowie rondla, a także spróbować swoich sił pod ich okiem.

Głównym wydarzeniem akcji będzie zaplanowany na weekend Święta Niepodległości (11, 12 i 13 listopada) Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny w Przysieku pod Toruniem. Można przybyć do wielkiej Gęsiej Karczmy w hali namiotowej na 750 miejsc, gdzie w menu znajdą się przede wszystkim gęsie pipki z pęczakiem (potrawa z pieczonej faszerowanej skóry z gęsiej szyi), żur na gęsinie, gęś w kapuście i marcińskie rogale z masą orzechową, a ceny będą naprawdę umiarkowane. Festynowi towarzyszyć będzie kiermasz produktów z gęsiny oraz innych produktów regionalnych i rękodzieła.

Także 11 listopada rusza „Czas na gęsinę”, czyli sezon gęsinowy w najlepszych restauracjach w całym kraju. Otwiera go uroczysty obiad z okazji Narodowego Dnia Niepodległości w przysieckiej „Daglezji” (pod Toruniem). Ten lokal zaproponuje też swoim klientom jeden z bardziej interesujących pomysłów na gęś na talerzu – przez kolejne cztery weekendy, dwa listopadowe i dwa grudniu, gęsinę będą tu przyrządzać według domowych przepisów panie z kół gospodyń wiejskich.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę