Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Cypr osłabi złotego?

3 grudnia 2015
Sytuacja na Cyprze pomogła rynkowi długu i możliwe, że zaszkodzi złotemu, który na koniec tygodnia może się osłabić do 4,20 za euro - oceniają dilerzy. Ich zdaniem po poniedziałkowym umocnieniu rynek długu może pozostać w trendzie bocznym.
"Myślę, że do końca tygodnia złoty się osłabi. Jest możliwe, że zobaczymy go na poziomie 4,20 w stosunku do euro" - powiedział PAP Jan Koprowski, diler PLN BNP Paribas Bank Polska.
"Decyzja odnośnie Cypru może wystraszyć inwestorów, a zaufanie do rynku europejskiego zostało mocno podkopane. Może mieć to negatywny wpływ na lokalny rynek i ja bym się spodziewał małego osłabienia złotego" - dodał.
"Sesja była spokojna, choć względem dolara złoty osłabił się prawie o 1,5 proc., biorąc pod uwagę maksimum, czyli 3,22. Na eurozłotym zachowano przedział 4,14-4,15" - powiedział Koprowski.
Jego zdaniem sytuacja ta była związana przede wszystkim z ruchem na eurodolarze, który otworzył się dzisiaj o 1,5 centa niżej niż na piątkowym zamknięciu.
Według dilerów SPW rynek długu znalazł się dzisiaj pod wpływem czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.
"Jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, w wyniku wydarzeń na Cyprze, doszło do umocnienia się niemieckich i amerykańskich obligacji. W wyniku tego u nas rynek też zareagował w tę samą stronę i spadły rentowności wzdłuż krzywej o 2-4 pkt." - powiedział PAP Marek Kaczor, diler SPW PKO BP.
"Wydaje mi się, że obecnie, po tych gwałtownych wzrostach cen będziemy mieć trend boczny w oczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji. Ten miniony tydzień był istotny, teraz wydaje się, że raczej rynek będzie oczekiwał na to, co wydarzy się dalej. Spodziewamy się trendu bocznego, bez wyraźnych zmian rentowności" - dodał.
"W godzinach porannych mieliśmy do czynienia z wypowiedziami Andrzeja Bratkowskiego z RPP. Nie zaskoczyły one rynku, który dalej spodziewa się obniżek stóp procentowych, ale były dla niego pozytywne" - powiedział.
Jego zdaniem rynek oczekuje też środowego przetargu dwu- i pięcioletnich obligacji, które organizuje Ministerstwo Finansów.
W poniedziałek członek RPP Andrzej Bratkowski w wywiadzie dla PAP ocenił, że możliwy jest scenariusz dalszego obniżania stóp procentowych.
W sobotę ministrowie finansów państw strefy euro i szefowa MFW Christine Lagarde uzgodnili pakiet ratunkowy dla zagrożonego niewypłacalnością Cypru w wysokości 10 mld euro. Jednym z warunków otrzymania pomocy jest obciążenie depozytów bankowych.
Ministerstwo Finansów zaoferuje w środę, 20 marca obligacje OK0715 i PS0418 za łącznie 4,0-6,0 mld zł.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę