Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Cukru jest dużo, ceny spadają

3 grudnia 2015
Na polskim rynku jest duża podaż cukru, jego ceny spadają. W niektórych sieciach handlowych kilogramowe opakowanie można już kupić poniżej 2 zł. Niższe ceny cukru są korzystne dla gospodarstw domowych i firm spożywczych, spadają zyski przemysłu cukrowniczego.

Duża podaż cukru na rynku krajowym skutkuje spadkiem cen. W lutym br. średnia cena zbytu cukru w workach 50 kg wyniosła 2,44 zł/kg i była o 4 proc. niższa niż w styczniu oraz o 25 proc. niższa niż przed rokiem. Cena zbytu cukru w opakowaniach jednokilogramowych wyniosła 2,33 zł/kg i była o 1,3 proc. niższa niż przed miesiącem oraz o 30 proc. niższa niż w lutym 2013 r. - informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej w comiesięcznym raporcie.
W handlu detalicznym ceny cukru spadły o 4 proc. w porównaniu z cenami ze stycznia br. oraz były o 23 proc. niższe niż przed rokiem.
Według danych Agencji Rynku Rolnego, w kampanii 2013/2014 produkcja cukru wyniosła 1 mln 761 tys. ton i była o 355 tys. ton większa od kwoty produkcyjnej oraz od zapotrzebowania runku wewnętrznego wynoszącego 1 mln 630 tys. ton.
W sezonie 2014/2015 produkcja cukru w Polsce może wynieść 1,8 mln ton. Duży spadek cen zbytu przy stabilnych cenach skupu surowca będzie miał negatywny wpływ na wyniki finansowe przemysłu cukrowniczego, który w latach 2009-2013 osiągał rekordowe zyski - tłumaczy ekspert Instytutu Piotr Szajner. W 2014 r. pierwszy raz od kilku lat rentowność przemysłu cukrowniczego może być porównywalna z przeciętnymi wynikami osiąganymi w całym przemyśle spożywczym (4 proc.).
Nadwyżki cukru są eksportowane. W styczniu 2014 r. wywóz cukru wyniósł ok. 34 tys. ton. Sprzedawano go przede wszystkim na rynku unijnym (30 tys. ton), w tym do Niemiec (8,5 tys. ton) oraz na Słowację, Litwę, Węgry i do Czech (po ok. 1 tys. ton). W krajach UE eksporterzy uzyskiwali średnie ceny ok. 800 euro za tonę. Spośród krajów pozaunijnych największe ilości cukru sprzedano do Izraela (3 tys. ton), Egiptu (4 tys. ton) i Libanu (1 tys. ton). Jednak uzyskane tam ceny transakcyjne były znacznie niższe od unijnych(ok. 333 euro za tonę).
W marcu 2014 r. cukier surowy na giełdach światowych kosztował ok. 380 USD za tonę, a biały - 460 USD/ tonę. Duża podaż cukru na świecie powoduje, że do końca 2014 r. można oczekiwać niewielkiego wzrostu cen - ocenił Szajner. Kontrakty terminowe wskazują, że ceny cukru białego będą wynosiły ok. 500 dolarów za tonę, a cukru surowego 400 USD/tonę. Przewidywany poziom cen nie zadowala unijnych producentów i eksporterów, gdyż w sprzedaży na rynku unijnym, gdzie obowiązują kwoty produkcyjne, ceny sięgają 700-800 euro za tonę.
IERiGŻ ocenia, że w sezonie 2014/2015 można spodziewać się jeszcze wyższej produkcji cukru w naszym kraju, na poziomie ok. 1,8 mln ton. Warunkiem jest uzyskanie tzw. plonu technologicznego cukru, gdy plony korzeni wyniosą ok. 60 ton/ha, a zawartość sacharozy będzie na standardowym poziomie 16 proc. W tym roku powierzchnia uprawy buraka cukrowego wzrosła o 2,7 proc. do ok. 190 tys. hektarów.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę