Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Cukrowy szczyt

20 września 2007
To będą długie i twarde negocjacje zapowiada resort rolnictwa, który przygotowuje się do unijnego szczytu w sprawie reformy rynku cukru. Niepowodzenie rozmów będzie wyrokiem dla kolejnych polskich cukrowni. Stawką rozmów jest 3 miliony 800 tysięcy ton limitów cukrowych, których Komisji Europejskiej nie udało się przez ostatnie dwa lata zlikwidować.

Teraz Bruksela musi zrobić wszystko, aby reformę z 2005 roku przyśpieszyć. Bez tego jej cel, jakim jest ograniczenie produkcji cukru w Europie, nie zostanie osiągnięty. A to może oznaczać kłopoty ze strony Światowej Organizacje Handlu. Stąd kolejna jeszcze bardziej radykalne propozycja tzw. ”dobrowolnej„ rezygnacji z produkcji.

Wojciech Mojzesowicz – minister rolnictwa: - Obniżanie o 10% kwoty powoduje, że trzeba będzie wyłączać część cukrowni.

Szef Krajowej Spółki Cukrowej krytykuje Brukselę, za kolejną w ciągu dwóch lat reformę rynku cukru. Jego zdaniem tak szybko następujące zmiany nie pozwalają firmie normalnie funkcjonować. Przyjęcie propozycji Brukseli może oznaczać jedno.

Krzysztof Kowa – prezes KSC: - Oznacza to, że KSC, zresztą też inni producenci cukru, będzie przez kolejne lata w okresie ciągłej restrukturyzacji, co będzie się wiązało z wygaszaniem kolejnych cukrowni.

Negocjacje o reformie rynku cukru rozpoczną się 26 września. Mają trwać tak długo, aż unijni ministrowie rolnictwa osiągną porozumienie.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę