Cukrownia w Kruszwicy w kampanii 2011/2012 wyprodukowała 132 705 ton cukru. To najlepszy wynik w 131-letniej historii zakładu i wśród siedmiu oddziałów Krajowej Spółki Cukrowej SA.
- Tak udanej kampanii nie pamiętam. Wyniki są rewelacyjne - w ciągu 100 dni przerabialiśmy bezawaryjnie średnio 8300 ton buraków na dobę, uzyskując około 133 tysiące ton cukru - informuje dyrektor Lech Sobecki, związany z kruszwicką cukrownią od wielu lat. Przypomnijmy: w poprzedniej kampanii, w wyniku ekstremalnej pogody, nie zdołano zebrać korzeni z powierzchni 175 hektarów. Na niektóre pola nie mogły wjechać maszyny. Poza tym w burakach polaryzacja, czyli zawartość cukru, była niska. Wyprodukowano tylko 95,5 tys. ton słodkich kryształów.
Nie tylko wysokie plony...
Duży wpływ na ostatnie wyniki miała wysoka polaryzacja(czyli zawartość cukru w burakach) - 18 proc i rekordowe plony - 54,5 tony z hektara oraz kolejne przedsięwzięcia inwestycyjne, m.in. zamontowano cztery warniki cukrzycy o pojemności 80 ton każdy. Cukrownia Kruszwica, w wyniku realizacji inwestycji, wykonywanych od kilku lat, stała się bardzo nowoczesna. O wielkości produkcji niech świadczy jeszcze jedno porównanie. W 1983 r. sześc cukrowni województwa bydgoskiego wytworzyło 139 tys. ton cukru, zaledwie o ponad 7,2 tys. ton więcej w stosunku do wielkości produkcji "Kruszwicy“.
Plantatorom sprzyjała aura
- Poza sprzyjającą aurą, która sprzyjała naszym plantatorom zarówno w okresie wegetacji buraków, jak i podczas zbiorów i przechowywania na pryzmach, dodać należy również wysoki poziom agrotechniczny, osiągnięty przez naszych dostawców. Buraki były czyste, dojrzałe i wolne od chorób korzeniowych - dodał dyrektor Lech Sobecki.
- Z wydajności jestem bardzo zadowolony. Z mojej plantacji uzyskałem 72 tony buraków z hektara przy polaryzacji 19,5 procent. Gdyby nie gradobicie, które przeszło nad niektórymi wsiami gminy Kruszwica, plony miałbym jeszcze wyższe - mówi Piotr Imański z Suków, jeden z trzech tysięcy plantatorów kruszwickiego zakładu. Niektórzy rolnicy zbierali nawet powyżej 80 ton.
- Cieszy też dobra cena za buraki - podstawowa kwota to 145 złotych - stwierdza Józef Pawela z Wylatowa. Uprawa buraków cukrowych w rankingu opłacalności zajmuje czołowe miejsce.
7800508
1