Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Cukrownicy i plantatorzy mają powody do zadowolenia. Pogoda nie zaszkodziła!

2 lutego 2012
Cukrownia w Kruszwicy w kampanii 2011/2012 wyprodukowała 132 705 ton cukru. To najlepszy wynik w 131-letniej historii zakładu i wśród siedmiu oddziałów Krajowej Spółki Cukrowej SA.
- Tak udanej kampanii nie pamiętam. Wyniki są rewelacyjne - w ciągu 100 dni przerabialiśmy bezawaryjnie średnio 8300 ton buraków na dobę, uzyskując około 133 tysiące ton cukru - informuje dyrektor Lech Sobecki, związany z kruszwicką cukrownią od wielu lat. Przypomnijmy: w poprzedniej kampanii, w wyniku ekstremalnej pogody, nie zdołano zebrać korzeni z powierzchni 175 hektarów. Na niektóre pola nie mogły wjechać maszyny. Poza tym w burakach polaryzacja, czyli zawartość cukru, była niska. Wyprodukowano tylko 95,5 tys. ton słodkich kryształów.

Nie tylko wysokie plony...
Duży wpływ na ostatnie wyniki miała wysoka polaryzacja(czyli zawartość cukru w burakach) - 18 proc i rekordowe plony - 54,5 tony z hektara oraz kolejne przedsięwzięcia inwestycyjne, m.in. zamontowano cztery warniki cukrzycy o pojemności 80 ton każdy. Cukrownia Kruszwica, w wyniku realizacji inwestycji, wykonywanych od kilku lat, stała się bardzo nowoczesna. O wielkości produkcji niech świadczy jeszcze jedno porównanie. W 1983 r. sześc cukrowni województwa bydgoskiego wytworzyło 139 tys. ton cukru, zaledwie o ponad 7,2 tys. ton więcej w stosunku do wielkości produkcji "Kruszwicy“.

Plantatorom sprzyjała aura
- Poza sprzyjającą aurą, która sprzyjała naszym plantatorom zarówno w okresie wegetacji buraków, jak i podczas zbiorów i przechowywania na pryzmach, dodać należy również wysoki poziom agrotechniczny, osiągnięty przez naszych dostawców. Buraki były czyste, dojrzałe i wolne od chorób korzeniowych - dodał dyrektor Lech Sobecki.

- Z wydajności jestem bardzo zadowolony. Z mojej plantacji uzyskałem 72 tony buraków z hektara przy polaryzacji 19,5 procent. Gdyby nie gradobicie, które przeszło nad niektórymi wsiami gminy Kruszwica, plony miałbym jeszcze wyższe - mówi Piotr Imański z Suków, jeden z trzech tysięcy plantatorów kruszwickiego zakładu. Niektórzy rolnicy zbierali nawet powyżej 80 ton.

- Cieszy też dobra cena za buraki - podstawowa kwota to 145 złotych - stwierdza Józef Pawela z Wylatowa. Uprawa buraków cukrowych w rankingu opłacalności zajmuje czołowe miejsce.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę