Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Cukrowe rozterki

1 lutego 2007

Zakończyła się kampania cukrowa na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Firma Sud Zucker zakontraktowała prawie dwa miliony ton buraków, z których wyprodukowała ponad 300 tysięcy ton cukru. Tymczasem wielu plantatorów obawia się o przyszłość i rozważa zakończenie uprawy buraków.

Rolników i cukrowników zaskoczyły wyniki kampanii po letniej suszy. Uzyskane plony to prawie 49 ton buraków z hektara. Polaryzacja wyniosła aż 17,4%. Plantatorzy zgodnie z warunkami stawianymi przez Unię musieli jednak ograniczyć produkcję o 10% i teraz obawiają się o przyszłość.

Firma Süd Zucker poczyniła jednak spore inwestycje w cukrowniach i uważa, że w regionie powinny nadal być uprawiane buraki. Prezes spółki twierdzi, że w tym roku nic się nie zmieni w strukturze zakładów, później wszystko będzie zależało od ilości, którą będą mogli produkować.

Thomas Kirchberg – prezes Süd Zucker Polska: - Mamy nadwyżkę cukru na rynku europ., głównie dlatego, że Komisja Europejska nie zgadzała się wyeksportować takiej ilości, jaką mogła zgodnie z ustaleniami WTO. Druga sprawa to fundusz restrukturyzacyjny nie funkcjonuje tak, jak naszym zdaniem powinien. Komisja ma zareagować na następne 2, 3 lata i być może czasowo obetnie kwotę przed rozpoczęciem zasiewów buraków lub w październiku, podczas kampanii cukrowej.

W cukrowniach wciąż przeprowadzana jest restrukturyzacja, a plany zakładają produkcję biopaliw.

Thomas Kirchberg – prezes Süd Zucker Polska: - Mamy już jedną fabrykę bioetanolu w Niemczech. Będziemy poszerzać produkcję biopaliw w Belgii, Austrii, Francji i na Węgrzech, aby docelowo produkować milion ton bioetanolu dla Polski. Wiemy, że na Śląsku uprawia się duże ilości pszenicy i kukurydzy oraz cukru, mamy więc szeroki wybór zaopatrzenia w surowiec. Chcielibyśmy też tu uruchomić wytwórnię. Najbardziej prawdopodobnym miejscem wytwarzania biopaliwa w Polsce jest Cukrownia Otmuchów lub Cerekiew. Nie wiemy tylko jeszcze, jak rynek na to zareaguje.

Tymczasem w przyszłym roku plantatorzy otrzymają dopłatę do produkcji nawet wtedy, jeśli nie posieją buraków, dlatego rolnicy zastanawiają się, czy nie uprawiać czegoś innego.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę