Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Coraz wyższe ceny detaliczne mięsa

18 maja 2011
Jak informuje Bank Gospodarki Żywnościowej, w kwietniu po raz kolejny znacznie przyśpieszyła roczna dynamika cen detalicznych mięsa. W stosunku do sytuacji sprzed roku, najbardziej podrożały drób i wołowina. W dalszej części roku roczna dynamika cen wieprzowiny będzie się zwiększała, a cen drobiu zmniejszała.

Jak wynika z opublikowanych w ubiegłym tygodniu przez GUS danych w kwietniu ceny mięsa wzrosły o 1,0 proc. i były o 4,9 proc. wyższe niż przed rokiem. Miesiąc wcześniej wzrost cen w ujęciu rocznym wynosił 3,7 proc., a w lutym mięso było jedynie o 1,0 proc. droższe niż rok wcześniej.
Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy najbardziej podrożało mięso drobiowe (o 16,7 proc.) oraz mięso wołowe - dla przykładu mięso wołowe z kością było o około 6 proc. droższe. Na razie stosunkowo niewielki wzrost cen wystąpił w przypadku wieprzowiny (o 3,6 proc.) oraz przetworów mięsnych i wędlin (o około 1,5 proc.). Ale wydaje się, że już niedługo ceny wieprzowiny będą w większym stopniu napędzać wzrosty cen mięsa ogółem i całą inflację.
Już dziś ceny skupu trzody chlewnej są o 25-30 proc. wyższe niż przed rokiem. Częściowo tak duży wzrost wynika z niskich cen przed rokiem. Niemniej jednak, ceny, które za żywiec płacą zakłady mięsne w ostatnich miesiącach znacznie wzrosły. Wzrost cen wieprzowiny w sklepach jeszcze całkowicie tego nie odzwierciedla.
Prognozujemy, że do września ten gatunek mięsa w detalu podrożeje jeszcze o 5-6 proc. Jesienią może podobnie jak zazwyczaj tanieć, ale prawdopodobnie wolniej niż w poprzednich latach. W rezultacie w grudniu wieprzowina może być o 6-9 proc. droższa niż rok wcześniej.
Trudniej o rzetelną prognozę dla rynku drobiu, gdyż tutaj ze względu na krótki cykl produkcyjny, zmiany są bardzo gwałtowne. Prawdopodobnie jednak ceny w relacji rocznej na koniec roku będą o około 8-14 proc. wyższe.
W rezultacie ceny detaliczne mięsa ogółem będą w grudniu najprawdopodobniej o 3-8 proc. wyższe niż rok wcześniej. Stosunkowo szeroki prognozowany przedział wynika z dużej niepewności panującej na rynkach surowców rolnych oraz rynkach walutowych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę