MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Coraz mniej wody

8 października 2004

Zasoby wody na świecie zmalały o połowę w ciągu ostatnich 30 lat, podczas gdy liczba ludności wciąż wzrasta - alarmuje UNESCO.

Niedostatek wody był w historii świata przyczyną wielu kryzysów i konfliktów - podkreślił dyrektor sektora nauk przyrodniczych UNESCO Andras Szollosi-Nagy, inaugurując w Saragossie międzynarodową konferencję ekspertów nt. "Woda jako katalizator pokoju", zorganizowaną pod auspicjami UNESCO. Zasygnalizował przy tym zaostrzający się problem: przed 30 laty zasoby wody w przeliczeniu na jednego mieszkańca naszej planety wynosiły 13 tys. metrów sześciennych rocznie, podczas gdy obecnie ilość ta zmalała do 6 tys. metrów sześciennych. Jednocześnie wzrasta liczba ludności na Ziemi.
Główne konflikty rozgrywają się dziś w regionach, w których odczuwa się największy niedostatek wody, takich jak Azja Środkowa i Afryka. Podstawowym problemem nie jest jednak brak wody, lecz jej zła jakość, która sprawia, że w niektórych regionach śmiertelność niemowląt wzrosła dziesięciokrotnie.

Boliwijski ekspert UNESCO Carlos Fernandez Jauregui wskazał na problem nierównego rozłożenia zasobów wodnych na kuli ziemskiej. Podczas gdy np. Ameryka Południowa, gdzie mieszka 6 proc. ludności ziemi, dysponuje 26 procentami światowych zasobów wodnych, Azja, zamieszkana przez 60 proc. ludności świata, ma do dyspozycji tylko 36 proc. zasobów wodnych planety.

Celem konferencji w Saragossie jest m.in. przedyskutowanie możliwości porozumień międzynarodowych w sprawie regulowania zużycia wody i poprawy sytuacji w regionach najbardziej upośledzonych pod względem jej zasobów.


POWIĄZANE

Nowy rok i nowe szanse na otwarcie nowych rynków dla polskiej żywności wysokiej ...

Polska branża cukrownicza, od dekad oparta na węglu, stoi dziś przed kluczowym w...

Aplikacje IoT służą zintegrowaniu urządzeń, sensorów i całej infrastruktury, dzi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę