Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Coraz mniej kwalifikowanego materiału siewnego

25 sierpnia 2006

Zdaniem Franciszka Wolszczaka, prezesa Centrali Nasiennej w Kielcach na terenie województwa świętokrzyskiego roku na rok spada stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego i sadzeniakowego. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zlikwidowano dopłaty z budżetu państwa przy zakupie przez rolników kwalifikowanego materiału siewnego i sadzeniakowego, przy jednoczesnym znacznym wzroście opłat ponoszonych przez firmy nasienne na rzecz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Skutkuje to znacznym wzrostem cen, a w konsekwencji spadkiem stosowania kwalifikowanego materiału siewnego i sadzeniakowego przez rolników.

- Powszechne stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego zwiększyłoby bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Z roku na rok spada powierzchnia zasiewu kwalifikowanym materiałem siewnym i tak: w 2002 r. obsiano 10 % powierzchni, w 2003 – 7 %, a w 2004 r. zaledwie 5 %. Tragicznie jest z wymianą sadzeniaków ziemniaka, która wynosi niecałe 3% areału, co powoduje rozprzestrzenianie się chorób kwarantannowych między innymi bakteriozy pierścieniowej. Objęcie dopłatami materiału siewnego zwiększyłoby wykorzystanie postępu biologicznego w postaci nowych odmian dostosowanych do naszych warunków glebowo klimatycznych oraz w części zrekompensowałyby rolnikom zawarte w cenie kwalifikowanego materiału siewnego znacznie zwiększone opłaty licencyjne i opłaty na rzecz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Dopłaty spowodowałyby powszechne stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego i sadzeniakowego i znaczny wzrost plonów i dochodów rolników – mówi Franciszek Wolszczak.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę