Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Coraz lepsze prognozy zbiorów zbóż w UE

3 grudnia 2015
FAMMU/FAPA podaje, że korzystne warunki pogodowe w UE, pomimo spóźnionej mocno wiosny, dają podstawy do formułowania optymistycznych prognoz zbiorów. Kukurydza i pszenica miękka to dwa gatunki, których zbiory mają się znacząco zwiększyć w porównaniu do poprzedniego sezonu handlowego.

Według kwietniowych prognoz Strategie Grains, w nadchodzącym sezonie unijna produkcja kukurydzy wyniesie 66,5 mln ton (z uwzględnieniem Chorwacji), co oznacza kilkunastoprocentowy wzrost produkcji r/r. Z kolei zbiory pszenicy zwyczajnej przewidywane są w wysokości 131,1 mln ton, tj. o 5 proc. więcej niż przed rokiem.
Dobre perspektywy tegorocznych zbiorów zbóż, zarówno globalne, jak i w samej Unii wpływają na stopniowe utrwalanie się tendencji spadkowych na giełdach towarowych. W minionym tygodniu notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie na paryskiej giełdzie obniżyły się o 1,4 proc. dochodząc do 241,5 EUR/tonę, a kukurydzy w kontrakcie czerwcowym - o 2,2 proc. do 215,5 EUR/tonę.
Notowania pszenicy i kukurydzy na amerykańskiej giełdzie CBoT nie wykazywały większych wahań w stosunku do poziomu cen z poprzedniego tygodnia. Pszenica w kontrakcie majowym potaniała nieznacznie - o 0,2 proc. do 257,7 USD/tonę, natomiast kukurydza - podrożała o 0,1 proc. do 254 USD/tonę.
Obecne warunki pogodowe dla upraw zbożowych w USA są zróżnicowane, co jest podstawą do pewnej dozy niepokoju o ostateczny wynik tegorocznych zbiorów. Pomimo generalnie nie najgorszych prognoz, nie do końca sprzyjające warunki pogodowe w niektórych rejonach kraju - a zwłaszcza w pasie kukurydzy - znacznie opóźniły planowane zasiewy. Tempo prac ma teraz przyspieszyć wraz z poprawą pogody.
Poza tym w tym tygodniu do utrzymywania się notowań kukurydzy na wysokim poziomie przyczynić się mógł również większy popyt na ten gatunek ze strony Chin. Według danych USDA, w kończącym się tygodniu Chiny zakupiły 540 tys. ton amerykańskiej kukurydzy.
Z kolei w pasie upraw pszenicy HRW w drugiej połowie tygodnia odnotowano przymrozki, które wzmogły obawy o kondycję upraw. Prawdopodobnie epizod zimna nie spowodował jednak zbyt rozległych strat. USDA oszacowało, że 35 proc. zasiewów HRW jest obecnie w dobrej i bardzo dobrej kondycji, mniej w porównaniu do oceny z poprzedniego tygodnia w wysokości 36 proc. oraz znacznie poniżej wyniku z analogicznego okresu rok wcześniej - w wysokości 63 proc.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę