MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Coraz chętniej płacimy kartą

19 lipca 2005
Polacy coraz częściej posługują się kartami debetowymi do płacenia za zakupy, a relatywnie rzadziej do wypłacania gotówki - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie Visa Europe w Polsce.

Liczba kart debetowych Visa osiągnęła na koniec I kwartału br. 9 mln wśród łącznej liczby 10,6 mln kart Visa wydanych w kraju przez banki członkowskie organizacji. Liczba kart kredytowych Visa zwiększyła się o ponad 52 proc. w ciągu roku.

Według danych NBP za pierwszy kwartał 2005, ogółem liczba kart płatniczych - debetowych, obciążeniowych i kredytowych - wyniosła prawie 17,5 mln sztuk. W tym liczba kart debetowych to ponad 14,5 mld sztuk, a liczba kart kredytowych i obciążeniowych - prawie 3,2 mln, w tym kredytowych - ponad 2,5 mln.

Wartość transakcji kartami płatniczymi w Polsce w pierwszym kwartale 2005 wyniosła ponad 41,5 mld zł, a liczba transakcji - 174,9 mln.

Według niedawnych badań IQS and Quant Group na zlecenie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, kartę płatniczą posiada 67 proc. Polaków mających konto w banku. Najczęściej posiadają oni tylko jedną kartę (87 proc.).

Prawie jedna czwarta badanych (24 proc.) płaci kartą zawsze, gdy jest to możliwe, 18 proc. wówczas, gdy dokonuje dużych zakupów. 30 proc. używa karty tylko wtedy, gdy nie ma przy sobie gotówki, a 19 proc. używa karty wyłącznie w sytuacjach awaryjnych.

Visa poinformowała, że całkowite obroty na karty z logo tej organizacji wydane w Polsce wyniosły w ciągu 12 miesięcy kończących się 31 marca br. 23,8 mld euro, a liczba transakcji dokonanych kartami Visa wyniosła 444,7 mln.

Płatności debetowymi kartami Visa w okresie kwiecień 2004 - marzec 2005 osiągnęły w przeliczeniu 2,5 mld euro i były wyższe o 23 proc. w stosunku do poprzedzających 12 miesięcy obrachunkowych. Bardziej wzrosła liczba transakcji bezgotówkowych - o 29,1 proc., do poziomu 101,4 mln. Dla porównania, wzrost wartości transakcji ogółem kartami debetowymi Visa (łącznie płatności i wypłaty gotówki) zwiększył się o 14,3 proc., zaś wzrost liczby transakcji ogółem o 15,4 proc.

Systematycznie rośnie grupa konsumentów, którzy widzą korzyści wynikające z użycia kart w punkcie sprzedaży i ich przewagę nad gotówką. To zaś przekłada się na wzrost pozytywnego oddziaływania kart płatniczych na gospodarkę polską –  powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor generalna Visa Europe w Polsce Małgorzata O'Shaughnessy.

Visa zauważyła też wzrost zainteresowania używaniem kart kredytowych. W ciągu roku obrachunkowego, kończącego się w w marcu br., ich liczba zwiększyła się o prawie pół miliona, tj. o 52,4 proc. i osiągnęła poziom 1,4 mln kart.

Wartość obrotów kartami kredytowymi Visa zwiększyła się w stosunku do okresu kwiecień 03 - marzec 2004 o 29,8 proc. (do 1,5 mld euro) w porównaniu do 16,7-procentowego wzrostu obrotów dla wszystkich kart Visa.

Konkurencyjna wobec Visy organizacja MasterCard Europe poinformowała pod koniec czerwca, że w danych za pierwszy kwartał 2005 widoczny jest wzrost zainteresowania Polaków kartami z odroczonym terminem płatności, czyli kart kredytowych i obciążeniowych.

W Polsce liczba kart z logo MasterCard wyniosła pod koniec marca ponad 6,1 mln, w tym 5,2 mln kart debetowych i ponad 920 tysięcy kart obciążeniowych i kredytowych.

Liczba kart z odroczonym terminem płatności z logo MasterCard wzrosła w I kwartale o 62,9 proc., w stosunku do I kwartału 2004. Polacy posługiwali się w tym okresie ponad 920 tys. kart tej organizacji i zrealizowali prawie 5 mln transakcji, czyli o 40,5 proc. więcej niż w tym samym okresie 2004. Wartość transakcji tego typu kartami MasterCard osiągnęła w I kwartale br. 360 mln dolarów (wzrost o 28,1 proc.).


POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę