Copa-Cogeca z zadowoleniem przyjęła porozumienie pomiędzy posłami do Parlamentu Europejskiego, a negocjatorami z Rady w sprawie polityki jakości UE.
Zdaniem Copa – Cogeca jest to ważny krok w kierunku bardziej solidnych ram ochrony i promocji produktów rolnych wysokiej jakości, które są kluczowym narzędziem dla rolników europejskich i ich spółdzielni, umożliwiającym im komunikację w sprawie specyficznych cech produktów, które wprowadzają na rynek. Jednakże żałujemy, że wiele ważnych propozycji reformy złożonych we czasie negocjacji zostało odrzuconych.
- Cieszę się, że negocjatorzy zgodzili się na poprawki zaproponowane przez Komisję, szczególnie w zakresie wzmocnienia poziomu ochrony gwarantowanego Chronionej nazwie pochodzenia (CHNP) oraz Chronionemu oznaczeniu geograficznemu (CHOG) oraz na skrócenie okresu potrzebnego do rejestracji nowych produktów, bez osłabiania istniejącego systemu – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.
Copa i Cogeca żałują, jednak , że odrzucono wiele istotnych propozycji reformy złożonych przez Komisję ds. Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. W szczególności, pochodzenie produktów rolnych w przypadku CHOG nie będzie jasno określone na produkcie jeżeli będzie się różnic od miejsca, w którym produkt został przetworzony, (o ile ta informacja nie zostanie podana w specyfikacji produktu). Wykorzystanie logo dla produktów pochodzących spoza UE będzie teraz dozwolone, mimo że nie jest to zgodne z normalnymi warunkami rejestracji i procedurą przewidzianą w przepisach.
Copa -Cogeca również żałuje, że rola i odpowiedzialność grup producentów w zarządzaniu CHOG i CHNP nie została zwiększona, poprzez dostarczenie im odpowiednich narzędzi zarządzania wielkością produkcji razie potrzeby. Copa-Cogeca jest jednak przekonana, że dyskusja na ten temat odbędzie się w ramach negocjacji w sprawie przyszłości WPR.