aaa wielkanoc ppr
aa_wielkanoc

Copa - Cogeca o przyszłości WPR

20 lutego 2012
Komitety Copa – Cogeca 17 lutego przyjęły szczegółowe stanowisko na temat Wspólnej Polityki Rolnej, którym określono instrumenty mające zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe , produktywność, zrównoważony wzrost oraz zatrudnienie.
- Jeżeli sektor rolnictwa w UE ma sprostać oczekiwaniom społeczeństwa w nadchodzących latach, musi zmierzyć się z dwoma głównymi wyzwaniami. Po pierwsze, jak  zapewnić bezpieczeństwo żywności w obliczu wzrastającego zapotrzebowania światowego, kurczących się zasobów gruntów i wody oraz zmian  klimatu. Po drugie,  jak  przyczynić  się  do  tak  bardzo  potrzebnego  wzrostu gospodarczego i  zatrudnienia. Odpowiedzią jest  poprawa produktywności i  wydajności europejskiego rolnictwa  i  to  w sposób  zrównoważony. Jesteśmy przekonani, że  jeżeli europejskie rolnictwo poradzi sobie z tymi wyzwaniami, społeczeństwo uzna, że WPR, której
koszt jest niższy niż 1 % wydatków publicznych UE, jest wyjątkowo dobrą inwestycją – mówi Gerd Sonnleitner, przewodniczący Komitetu Copa.

W ocenie Sonnleitnera  propozycja Komisji Europejskiej (dotycząca przyszłości   WPR)łącząca się z nakładaniem dalszych zobowiązań w zakresie środowiska na rolników, bez uwzględniania skutków takich działań dla bezpieczeństwa  żywnościowego,  osłabi  zdolność  rolników  do sprostania  obecnym wyzwaniom. Stosowanie tych samych trzech instrumentów  w 13 milionach gospodarstw na terenie całej UE nie jest  najlepszą droga do osiągnięcia korzyści środowiskowych, poza tym doprowadzi do wzrostu kosztów ponoszonych przez gospodarstwa, spadku produkcji, a także negatywnie odbije się na dochodach rolników, które i tak juz sa niskie.
Dlatego  Komitety Copa-Copa apelują,  by WPR skupiała  się  na instrumentach zapewniających zielony  wzrost w przyszłości: instrumentach,  które  są korzystne  dla środowiska, a zarazem przyczyniają sie do utrzymania zdolności produkcyjnej, wydajnościi zatrudnienia.  Powinna istnieć  europejska lista  instrumentów,  z  której rolnicy  mogliby wybierać na podstawie sytuacji własnych gospodarstw”.
Zdaniem Copa – Cogeca propozycja Komisji w sprawie ograniczania płatności bezpośrednich również postaje w sprzeczności z poprawą dynamiki i wydajności sektora, jako że doprowadziłaby do nakładania kar na gospodarstwa, które usprawniły funkcjonowanie  lub  zamierzały to zrobić  poprzez korzyści skali”.
- Przyjmujemy z aprobatą wniosek o skierowanie płatności doaktywnych rolników, ale uważamy że państwa członkowskie potrzebują więcej elastyczności w decydowaniu, jak najlepiej to przeprowadzić  - dodaje przewodniczący Copa.
Komitety Copa-Cogeca wzywają również do sprawiedliwego i równego traktowania rolników przy redystrybucji środków pomiędzy państwami członkowskimi, uwzględniające fakt, iż pracują oni w różnych warunkach. Zaproponowane przez Komisję ujednolicanie płatności obszarowych pomiędzy państwami będzie miało wyjątkowo niekorzystne skutki dla niektórych rolników, a zatem potrzebują oni czasu i elastyczności, by sie przystosować do tych zmian.
Dlatego też w kontekście coraz mniejszej stabilności rynków, Przewodniczący Cogeca Paolo Bruni apelował o mocniejsze sieci bezpieczeństwa oraz instrumenty zarządzania rynkowego. Komitety Copa-Cogeca domagają się  również  poprawy pozycji rolników  w łańcuchu  żywnościowym,  co umożliwiłoby im uzyskiwanie wyższych dochodów z rynku. Można ten cel osiągnąć dzięki silnym organizacjom producentów (OP), takim jak spółdzielnie. W związku z tym, Paolo Bruniprzyjął z zadowoleniem wniosek Komisji w sprawie rozszerzenia listy  produktów, dla których można uznać organizacje producentów (OP), jednakże zaznaczył, że należy stworzyć jasną definicję OP, ich celów i zadań oraz zagwarantować  „pewność prawa” w odniesieniu do wspólnotowego prawa konkurencji, tak aby mogły się zrzeszać, a przez to  zwiększać  efektywność rynkową. Potrzebujemy również  szczególnych instrumentów,  by wyeliminować z łańcucha  żywnościowego nieuczciwe praktyki handlowe prowadzące do nadużyć.
Komitety Copa-Cogeca również przyjmują z zadowoleniem całościowe podejście Komisji do kwestii europejskiej polityki rozwoju obszarów wiejskich, szczególnie wprowadzenie sześciu zaktualizowanych priorytetów. Tym niemniej, Komitety Copa-Cogeca uważają, że Komisja nie zapewniła wystarczających środków, dostosowanych do nowych wyzwań. Komitety Copa-Cogeca domagają sie opracowania nowego artykułu wspierającego instrumenty  zielonego wzrostu w ramach rozwoju obszarów wiejskich, powiązanego z 5. priorytetem UE - byłoby to rozwiązanie korzystne dla wszystkich stron,  a jednocześnie  wpłynęłoby pozytywnie na produktywność i opłacalność. Ponadto  zdaniem Copa Cogeca  mimo iż Komisja mówi o potrzebie uproszczenia, wiele z jej propozycji sprawi, ze system będzie mniej zrozumiały dla opinii publicznej, a zarazem zdecydowanie zwiększą się obciążenia dla rolników i  rządów.
Zarówno Bruni jak i Sonnleitner  nalegają  na Radę Europejską, Parlament Europejski oraz Komisję Europejską, by instytucje te skorzystały z propozycji Copa-Cogeca dotyczących przyszłości WPR - Nasze  propozycje  mocnej WPR, popartej silnym  budżetem,  są  kluczowe dla zapewnienia  większej dynamiki,  konkurencyjności  i  rentowności  europejskiego  sektora
rolnictwa, który zatrudnia 40 milionów osób i przyczynia sie do walki z kryzysem gospodarczym w Europie – mówi Paolo Bruni.


POWIĄZANE

Z najnowszego rynkowego raportu wynika, że w tym roku 24% Polaków w ogóle nie uw...

Kierowcy zaczynają w końcu odczuwać skutki przeceny, z jaką na początku kwietnia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę