Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Copa - Cogeca o przyszłości WPR

20 lutego 2012
Komitety Copa – Cogeca 17 lutego przyjęły szczegółowe stanowisko na temat Wspólnej Polityki Rolnej, którym określono instrumenty mające zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe , produktywność, zrównoważony wzrost oraz zatrudnienie.
- Jeżeli sektor rolnictwa w UE ma sprostać oczekiwaniom społeczeństwa w nadchodzących latach, musi zmierzyć się z dwoma głównymi wyzwaniami. Po pierwsze, jak  zapewnić bezpieczeństwo żywności w obliczu wzrastającego zapotrzebowania światowego, kurczących się zasobów gruntów i wody oraz zmian  klimatu. Po drugie,  jak  przyczynić  się  do  tak  bardzo  potrzebnego  wzrostu gospodarczego i  zatrudnienia. Odpowiedzią jest  poprawa produktywności i  wydajności europejskiego rolnictwa  i  to  w sposób  zrównoważony. Jesteśmy przekonani, że  jeżeli europejskie rolnictwo poradzi sobie z tymi wyzwaniami, społeczeństwo uzna, że WPR, której
koszt jest niższy niż 1 % wydatków publicznych UE, jest wyjątkowo dobrą inwestycją – mówi Gerd Sonnleitner, przewodniczący Komitetu Copa.

W ocenie Sonnleitnera  propozycja Komisji Europejskiej (dotycząca przyszłości   WPR)łącząca się z nakładaniem dalszych zobowiązań w zakresie środowiska na rolników, bez uwzględniania skutków takich działań dla bezpieczeństwa  żywnościowego,  osłabi  zdolność  rolników  do sprostania  obecnym wyzwaniom. Stosowanie tych samych trzech instrumentów  w 13 milionach gospodarstw na terenie całej UE nie jest  najlepszą droga do osiągnięcia korzyści środowiskowych, poza tym doprowadzi do wzrostu kosztów ponoszonych przez gospodarstwa, spadku produkcji, a także negatywnie odbije się na dochodach rolników, które i tak juz sa niskie.
Dlatego  Komitety Copa-Copa apelują,  by WPR skupiała  się  na instrumentach zapewniających zielony  wzrost w przyszłości: instrumentach,  które  są korzystne  dla środowiska, a zarazem przyczyniają sie do utrzymania zdolności produkcyjnej, wydajnościi zatrudnienia.  Powinna istnieć  europejska lista  instrumentów,  z  której rolnicy  mogliby wybierać na podstawie sytuacji własnych gospodarstw”.
Zdaniem Copa – Cogeca propozycja Komisji w sprawie ograniczania płatności bezpośrednich również postaje w sprzeczności z poprawą dynamiki i wydajności sektora, jako że doprowadziłaby do nakładania kar na gospodarstwa, które usprawniły funkcjonowanie  lub  zamierzały to zrobić  poprzez korzyści skali”.
- Przyjmujemy z aprobatą wniosek o skierowanie płatności doaktywnych rolników, ale uważamy że państwa członkowskie potrzebują więcej elastyczności w decydowaniu, jak najlepiej to przeprowadzić  - dodaje przewodniczący Copa.
Komitety Copa-Cogeca wzywają również do sprawiedliwego i równego traktowania rolników przy redystrybucji środków pomiędzy państwami członkowskimi, uwzględniające fakt, iż pracują oni w różnych warunkach. Zaproponowane przez Komisję ujednolicanie płatności obszarowych pomiędzy państwami będzie miało wyjątkowo niekorzystne skutki dla niektórych rolników, a zatem potrzebują oni czasu i elastyczności, by sie przystosować do tych zmian.
Dlatego też w kontekście coraz mniejszej stabilności rynków, Przewodniczący Cogeca Paolo Bruni apelował o mocniejsze sieci bezpieczeństwa oraz instrumenty zarządzania rynkowego. Komitety Copa-Cogeca domagają się  również  poprawy pozycji rolników  w łańcuchu  żywnościowym,  co umożliwiłoby im uzyskiwanie wyższych dochodów z rynku. Można ten cel osiągnąć dzięki silnym organizacjom producentów (OP), takim jak spółdzielnie. W związku z tym, Paolo Bruniprzyjął z zadowoleniem wniosek Komisji w sprawie rozszerzenia listy  produktów, dla których można uznać organizacje producentów (OP), jednakże zaznaczył, że należy stworzyć jasną definicję OP, ich celów i zadań oraz zagwarantować  „pewność prawa” w odniesieniu do wspólnotowego prawa konkurencji, tak aby mogły się zrzeszać, a przez to  zwiększać  efektywność rynkową. Potrzebujemy również  szczególnych instrumentów,  by wyeliminować z łańcucha  żywnościowego nieuczciwe praktyki handlowe prowadzące do nadużyć.
Komitety Copa-Cogeca również przyjmują z zadowoleniem całościowe podejście Komisji do kwestii europejskiej polityki rozwoju obszarów wiejskich, szczególnie wprowadzenie sześciu zaktualizowanych priorytetów. Tym niemniej, Komitety Copa-Cogeca uważają, że Komisja nie zapewniła wystarczających środków, dostosowanych do nowych wyzwań. Komitety Copa-Cogeca domagają sie opracowania nowego artykułu wspierającego instrumenty  zielonego wzrostu w ramach rozwoju obszarów wiejskich, powiązanego z 5. priorytetem UE - byłoby to rozwiązanie korzystne dla wszystkich stron,  a jednocześnie  wpłynęłoby pozytywnie na produktywność i opłacalność. Ponadto  zdaniem Copa Cogeca  mimo iż Komisja mówi o potrzebie uproszczenia, wiele z jej propozycji sprawi, ze system będzie mniej zrozumiały dla opinii publicznej, a zarazem zdecydowanie zwiększą się obciążenia dla rolników i  rządów.
Zarówno Bruni jak i Sonnleitner  nalegają  na Radę Europejską, Parlament Europejski oraz Komisję Europejską, by instytucje te skorzystały z propozycji Copa-Cogeca dotyczących przyszłości WPR - Nasze  propozycje  mocnej WPR, popartej silnym  budżetem,  są  kluczowe dla zapewnienia  większej dynamiki,  konkurencyjności  i  rentowności  europejskiego  sektora
rolnictwa, który zatrudnia 40 milionów osób i przyczynia sie do walki z kryzysem gospodarczym w Europie – mówi Paolo Bruni.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę