Copa-Cogeca wystosowała apel do ministrów rolnictwa UE o uwzględnienie bardziej ukierunkowanego wsparcia, w tym dla sektora wieprzowiny, w budżecie na 2015 r., dla rolników i spółdzielni rolniczych dotkniętych przez ten bezprecedensowy kryzys wywołany rosyjskim embargiem nałożonym na unijne produkty rolne.
- Propozycja Komisji dotycząca ograniczenia wsparcia w sektorze rolnym UE złożona w liście w sprawie poprawek do projektu budżetu na 2015 rok musi zostać odrzucona. Jest ona nie do przyjęcia, ponieważ nie przyznano jeszcze żadnego wsparcia dla sektora wieprzowiny, a przecież dostęp do rynku rosyjskiego został zamknięty już w styczniu, a w normalnej sytuacji do Rosji trafiało 24% wieprzowiny eksportowanej z UE. Ceny spadły dramatycznie w ciągu ostatnich kilku miesięcy, kiedy to skutki embarga naprawdę stały się odczuwalne, przede wszystkim w Danii, która jest jednym z większych eksporterów. Trzeba podjąć natychmiastowe działania w unijnym sektorze wieprzowiny, produktów mlecznych, warzyw i owoców oraz wołowiny, na rzecz stabilizacji tych rynków oraz aby nie dopuścić spadku zatrudnienia we wszystkich ogniwach łańcucha. Należy udostępnić dodatkowe fundusze spoza budżetu WPR, gdyż jest to kryzys polityczny, któremu nie zawinili ani rolnicy ani spółdzielnie, jednak to oni za niego płacą. Trzeba stworzyć konkretne pozycje budżetowe dla środków nadzwyczajnych w ramach budżetu na 2015 rok, których koszt jest szacowany na 344 mln €. Ten instrument oraz dodatkowe fundusze, które mogą okazać się potrzebne w 2015 r. powinny być finansowane z dochodów przeznaczonych na konkretny cel. Fundusz kryzysowy powinien być traktowany jako ostatnia deska ratunku i uruchamiany dopiero po wyczerpaniu innych zasobów. Kwestia ta stanowi również temat debat w komitecie pojednawczym, który zakończy proces dn. 17 listopada – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.
Zdaniem Pesonena w sektorze wieprzowiny należy usunąć z magazynów znaczną ilość niskiej jakości produktów, które aktualnie są przechowywane, by zwiększyć zdolność magazynowania. Mowa tu o tłuszczu ze świń i podrobach. Ważne jest jak podkresla Copa – Cogeca by opracować nowe środki nadzwyczajne, aby te produkty mogły zostać wykorzystane do celów niespożywczych, jak np. produkcja energii. Potrzebujemy wsparcia na rzecz znalezienia nowych rynków zbytu i zniesienia barier sanitarnych oraz innych niezasadnych przeszkód w handlu. Trzeba także opracować kampanie promocyjne wieprzowiny po znalezieniu nowych rynków zbytu.
- Nie można zapomnieć o przeznaczeniu funduszy na współfinansowanie ogólnej promocji wieprzowiny na rynku UE. Jeśli dodatkowe środki okażą się konieczne, można by przyznać czasową pomoc w zakresie przechowywania jadalnych podrobów i tłuszczu ze świń. Można by uznać programy przechowywania za instrumenty tymczasowe, stosowane do momentu znalezienia nowych rynków zbytu poza UE - dodaje Pesonen.
Jeśli chodzi o sytuację w sektorze mleka, Copa-Cogeca wyraziła swoje rozczarowanie tym, że Komisja nagle postanowiła z końcem września zawiesić tymczasowe dopłaty do prywatnego przechowywania sera. Państwa, które bardzo ucierpiały w wyniku embarga, w tym Łotwa, Estonia, Litwa i Finlandia, powinny nadal mieć tę możliwość. W związku z trudną sytuacją potrzeba także elastyczności na szczeblu krajowym, aby umożliwić odzyskanie opłaty za przekroczenie kwot uiszczonej przez tych, którzy najbardziej ucierpieli. Pojawia się także zagrożenie, że niska cena referencyjna za mleko w UE pociągnie ceny mleka w dół, zdecydowanie poniżej kosztów produkcji. Należy zatem jak najszybciej zaktualizować cenę interwencyjną mleka, aby uwzględnić rosnące koszty produkcji.
Wypowiadając się na temat sektora warzyw i owoców, Copa-Cogeca zaapelowała o przyznanie wsparcia w styczniu przyszłego roku na ukierunkowane programy wycofywania produktów z rynku i darmowego przekazywania ich np. organizacjom charytatywnym, wykorzystania do celów poza spożywczych czy zielonych zbiorów, aby zapobiec całkowitemu załamaniu się rynku. To właśnie będzie moment szczytowy sezonu, więc poziom produkcji będzie dużo wyższy. Należy również zastosować art. 222 WPR, co pozwoli organizacjom producentów, takim jak spółdzielnie, na szybką reakcję. Ponadto Copa-Cogeca apeluje do Komisji o szybkie wprowadzenie środków wsparcia dla rynku wołowiny, w tym dla eksportu. Komisja musi zorganizować energiczną kampanię promocji eksportu oraz udzielić wsparcia na rzecz znalezienia nowych rynków zbytu dla tego rodzaju produkcji. Należy znieść bariery sanitarne handlu i niepotrzebne przeszkody występujące w tym sektorze, zwłaszcza te utrudniające handel z krajami o gospodarkach wschodzących i krajami rozwiniętymi.
9217488
1