Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Copa Cogeca apeluje do Komisji Europejskiej

3 grudnia 2015
W reakcji na plany dotyczące ograniczenia emisji amoniaku o 30%, zawarte w zbliżającym się przeglądzie unijnej polityki w zakresie jakości powietrza, która wywrze poważne skutki dla sektora rolnego, Copa-Cogeca zwróciła uwagę, że cele te są nierzeczywiste, nie do osiągnięcia, nieopłacalne ani niepoparte dowodami naukowymi. Plany te nie uwzględniają redukcji i inwestycji, które już osiągnięto i podjęto w sektorze rolnym.
 - Naszym zdaniem Komisja powinna wziąć pod uwagę ograniczenia, które udało się osiągnąć i inwestycje podjęte w sektorze rolnym. Np. emisje amoniaku spadły o 22% w okresie 1990-2009, osiągając poziom 288 000 ton w UK (z wyłączeniem naturalnych emisji pochodzenia antropologicznego i od dzikich zwierząt). We Włoszech udało się je ograniczyć o 25% w sektorze produkcji drobiu i ogółem o 20% w Niemczech od 1990 r. Stanowi to znaczny postęp, aczkolwiek wiąże się również z poważnymi kosztami dla sektora – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa Cogeca
 
Ambitne cele dotyczące redukcji emisji amoniaku, które Komisja chce podnieść w ramach dyrektywy w sprawie krajowych poziomów emisji (NEC) powinny zdaniem  Copa Cogeca  odzwierciedlać zarówno pułapy na rok 2020, przyjęte w ramach Protokołu z Goeteborga i wnioski odnośnie amoniaku zawarte w najlepszych dostępnych technikach (BAT). Stosowanie się do powyższych ustaleń oraz prace nad projektem dokumentu referencyjnego dotyczącego najlepszych dostępnych technik (BREF) dla Intensywnego Chowu Drobiu i Świń (IRPP) w ramach dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED) na pewno doprowadzą do dalszych ograniczeń emisji.
 - Co więcej, należy pamiętać o synergiach między polityką w zakresie jakości powietrza i innymi politykami, jak np. polityka w zakresie zmian klimatu. Środki prowadzące do redukcji emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń z rolnictwa mogą doprowadzić do spadku produkcji w UE, co może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu, a wiemy, że zapotrzebowanie na żywność na świecie ma wzrosnąć o 70% do 2050 r. Należy to wziąć pod uwagę – dodaje Pesonen.
 
Copa-Cogeca obawia się, że plany Komisji Europejskiej dotyczące dalszej redukcji emisji nie są ani realistyczne, możliwe do osiągnięcia, opłacalne ani poparte dowodami naukowymi.  Dlatego też, Copa-Cogeca apeluje do Komisji o wprowadzenie zmian we wnioskach, aby można było znaleźć złoty środek,  obejmujący opłacalność produkcji rolnej, jej rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa żywnościowego na świecie oraz łagodzenie zmian klimatu, jakość powietrza, różnorodność biologiczną, zarządzanie ryzykiem związanym z powodziami i jakość wody.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę