W deklaracji przyjętej przez Copa – Cogeca w czasie Kongresu Europejskich Rolników 2012 w Budapeszcie , europejscy liderzy sektora rolnego apelują, do głów państw i rządów, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego o opracowanie silnej, zorientowanej na rynek wspólnej polityki rolnej (WPR) popartej odpowiednim budżetem. Jest to ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej wobec coraz większego braku pewności, wahań rynków oraz wzrastającego zapotrzebowania na żywność na świecie.
Poniżej przedstawiamy treść tej deklaracji
Deklaracja z Kongresu Europejskich Rolników 2012
Ze względu na coraz większą niepewność i wahania na rynkach światowych Europa bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje silnego sektora rolnego. Unijni rolnicy, zarówno kobiety jak i mężczyźni, oraz ich spółdzielnie mają możliwość przyczynienia się nie tylko do utrzymania
bezpieczeństwa żywnościowego i stabilnych cen dla 500 milionów konsumentów, lecz również wpływu na wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Mogą oni pomóc w walce ze zmianami klimatu oraz w dalszym ciągu świadczyć wiele różnorodnych usług na obszarach wiejskich.
Jednak aby było to możliwe rolnicy potrzebują zdrowszej sytuacji gospodarczej i wyższej rentowności. Potrzebują większej stabilności, aby mogli nakreślać długoterminowe plany i prowadzić inwestycje. Wymagają oni również nowych technik i rynków zbytu, aby mogli lepiej sobie radzić ze zmianami klimatu i jak najlepiej wykorzystać unijne zdolności produkcyjne.
Silna WPR poparta odpowiednim budżetem musi popchnąć nas w tę stronę.
Przyszła WPR powinna:
- pomóc rolnikom w uzyskaniu uczciwej części dochodu z łańcucha wartości żywności, która im się należy w zamian za wartość dodaną w gospodarstwie, poprzez zwiększanie przejrzystości, zakazywanie nieuczciwych praktyk handlowych oraz zachęcanie do tworzenia organizacji producentów, a zwłaszcza spółdzielni.
- ograniczyć instrumenty zazieleniania do tych, które nie wpływają negatywnie na zdolność produkcyjną ani koszty.
- nalegać na dążenie do zielonego wzrostu poprzez stosowanie rozwiązań w gospodarstwach, które wpływają pozytywnie zarówno na zdolność produkcyjną, produktywność i wydajność jak i na środowisko i zmiany klimatu.
- zachęcać do badań i innowacji oraz zapewnić współpracę rolników, doradców i naukowców.
- rozwijać nowe możliwości, związane z bioprzemysłem, a także zająć się tematyką "wąskich gardeł" w łańcuchu wartości dostaw.
- zapewnić zrównoważoną i stabilną politykę biopaliw, która uwzględnia nie tylko działania na rzecz ograniczania zmian klimatu lecz również korzyści wynikające z ograniczenia zależności UE od importu pasz i energii
- zapewnić lepsze rynki, zarządzanie ryzykiem, a także więcej informacji rynkowych i spójności, aby rolnicy mogli sobie lepiej radzić z coraz większymi wahaniami i kryzysami na rynkach światowych.
- zachęcać do podejmowania nowych inicjatyw biznesowych na obszarach wiejskich oraz zagwarantować, że kobiety będą coraz bardziej zaangażowane w rozwój przedsiębiorczości ? rozwijać inicjatywy przedsiębiorstw spółdzielczych w celu zwiększenia dochodów rolników wobec silniejszej konkurencji międzynarodowej
- stworzyć stabilne ramy polityczne aby rolnicy, w tym młodzi rolnicy, mogli przygotowywać długoterminowe plany i inwestycje. Nie zaprzeczać wcześniej podjętym decyzjom.
Copa-Cogeca apeluje aby Rada, Parlament Europejski oraz Komisja Europejska wykorzystały możliwości, jakie daje im reforma WPR do wdrożenia tych instrumentów. Unijny sektor rolny przestanie istnieć jeśli nie będziemy w stanie zachęcić młodych pokoleń do podejmowania działalności rolnej. Przede wszystkim rolnictwo musi być opłacalne i dawać długoterminowe perspektywy.
5607977
1