Komitety Copa-Cogeca apelują do Komisji Europejskiej o szczególne uwzględnienie w swoich propozycjach dotyczących przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej instrumentów zielonego wzrostu umożliwiających uzyskanie zarówno korzyści środowiskowych, jak i wzrostu wydajności.
- Ogólnie popieramy podejście Komisji w sprawie przyszłości unijnej polityki Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zgadzamy sie, że instrumenty powiązane ze środowiskiem są niezmiernie istotną częścią rozwoju obszarów wiejskich i że powinno się przeznaczyć pewien minimalny udział
procentowy Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) na te cele. Jednak nowa WPR musi położyć większy nacisk na instrumenty, które będą korzystne dla środowiska, a jednocześnie pomogą rolnikom w poprawie produktywności i
wydajności. To nazywamy zielonym wzrostem. Potrzebujemy wzrostu nie tylko, by pomóc Europie w rozwiązaniu obecnych problemów, ale również by przyczynić się do światowego bezpieczeństwa żywnościowego- mówi Paolo Bruni, przewodniczący Cogeca.
Zdaniem Copa – Cogeca należy utrzymać obecne instrumenty rolno-środowiskowe, ale one nie są ukierunkowane na osiągnięcie zielonego wzrostu. Właściwie, podobnie jak propozycja Komisji sprawie zazieleniania w I filarze, mogą mieć negatywny wpływ na wydajność i zdolność produkcyjną.
- Dlatego uważamy, że powinno się wprowadzić nowe specjalne instrumenty w drugim filarze mające na celu promowanie zielonego wzrostu. Instrumenty te powinny być szczególnie ukierunkowane na realizację piątego celu UE - przejścia na gospodarkę efektywnie korzystającą z zasobów i odporną na zmiany klimatu - i objęte wymogiem minimalnych wydatków. Płatności dla stref z naturalnymi utrudnieniami również mają kluczowe znaczenie dlaosiągnięcia korzyści środowiskowych przy utrzymaniu zdolności produkcyjnej. Należy uznać ten fakt. One również muszą zostać objęte wymogiem minimalnych wydatków – dodaje Bruni.