Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

CO2 pochłoną lasy

20 października 2012
Polska ma ogromne możliwości zagospodarowywania dwutlenku węgla i wykorzystania energii odnawialnej. Niestety, w dużej mierze z winy rządu nasze zasoby są nieeksploatowane.

O gospodarowaniu CO2 i zasobach energii odnawialnej naukowcy, eksperci i politycy z Polski i Europy dyskutują podczas trzydniowej konferencji, która wczoraj rozpoczęła się w ośrodku w Tucznie koło Wałcza.

Jednym z głównych problemów gospodarczych Polski będzie finansowanie zakupów prawa do emisji CO2, co zapisano w unijnym pakiecie energetyczno-klimatycznym.

Może nas to kosztować kilka miliardów euro rocznie i zapłacą za to Polacy, bo wzrosną ceny energii. Co istotne, rząd chce wtłaczać CO2 do ziemi, ale - jak podkreśla prof. Jan Szyszko, poseł PiS i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, główny organizator konferencji - będzie to kosztować 100 euro za każdą tonę.

Tymczasem jak poinformował Konrad Tomaszewski, były szef Lasów Państwowych, Polska ma możliwości włączenia lasów do systemu handlu emisjami. Bo lasy pochłaniają ogromne ilości CO2, a zajmują przecież prawie 30 proc. powierzchni naszego kraju - to ponad 9 mln hektarów.

W Stacji Terenowej "D&B" w Tucznie prowadzono kilkuletnie badania nad pochłanianiem dwutlenku węgla przez lasy. Wynika z nich, że np. hektar lasu sosnowego (drzewa w wieku ponad 50 lat) wchłania rocznie aż 21,5 tony CO2.

Wyniki tych pionierskich badań przedstawiono uczestnikom konferencji. Ale ekspertom chodzi nie tylko o dwutlenek węgla. Istotne jest to, że rozwijanie gospodarki leśnej oprócz korzyści ekologicznych pozwoliłoby na zwiększanie produkcji drewna czy biomasy, a to z kolei oznaczałoby powstanie tysięcy miejsc pracy, zwłaszcza na terenach wiejskich.

- Można gospodarować zasobami przyrodniczymi po to, żeby CO2 tworzył bezemisyjny surowiec, jakim jest drewno, aby powstawały miejsca pracy - podkreśla prof. Jan Szyszko.

Dzisiaj uczestnicy spotkania przeniosą się do Torunia, gdzie głównym tematem sesji odbywającej się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej będzie potencjał Polski w zakresie energii odnawialnej (biomasa, woda i w mniejszym wymiarze wiatr).

Na przykładzie toruńskich instalacji geotermalnych będzie omawiana także kwestia wykorzystania zasobów gorących wód podziemnych, które w Polsce nie są nawet jeszcze dokładnie rozpoznane.

Z kolei trzecia sesja odbędzie się jutro w Parlamencie Europejskim. Profesor Jan Szyszko poinformował, że wszystkie materiały przedstawione podczas konferencji zostaną przekazane unijnym komisarzom, z nadzieją, że wykorzystają oni podpowiedzi naukowców do konstruowania polityki energetycznej i klimatycznej.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę