Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Co z pozwoleniami na pracę dla cudzoziemców

6 grudnia 2014
Szkolenia cudzoziemców i pracodawców w zakresie procedur zatrudnienia i przeciwdziałania dyskryminacji obcokrajowców w miejscu pracy - to cel najnowszej odsłony kampanii społecznej "Bezpieczna praca w Polsce". Wielu cudzoziemców nie ma zezwoleń na pracę - wskazuje PIP.

W ramach - współfinansowanej z Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich - akcji, do wiosny 2015 roku w Polsce i na Ukrainie przeprowadzona zostanie seria spotkań dla cudzoziemców z zakresu bezpieczeństwa podejmowania pracy w Polsce. Będą mogli uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach zawodowych z późniejszą możliwością zatrudnienia.

W ramach projektu działa strona internetowa - www.bezpiecznapraca.info.pl - na której będzie można pobrać bezpłatny poradnik skierowany zarówno do pracodawców jak i cudzoziemców. "Pracodawca lub cudzoziemiec podejmujący pracę w Polsce będzie mógł rozszerzyć swoją wiedzę na temat warunków zatrudnienia" - wyjaśnia pomysłodawca projektu, Zbigniew Wafflard z agencji pracy EWL.

Kampanię "Bezpieczna praca w Polsce" wspiera Urząd do Spraw Cudzoziemców. "1 maja w życie weszła nowa ustawa o cudzoziemcach, wprowadzająca szereg udogodnień skierowanych do obcokrajowców, dotyczących kwestii pobytu w Polsce. Najistotniejsze zmiany w tym zakresie to wprowadzenie jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę oraz prostsze, bardziej przejrzyste i konkretne kryteria legalizowania pobytu w oparciu o prowadzoną działalność gospodarczą" - podkreśla szef UdSC Rafał Rogala.

Dane Urzędu do Spraw Cudzoziemców wskazują na stały wzrost zainteresowania pobytem w Polsce wśród obywateli państw trzecich. Od końca 2013 roku do grudnia 2014 nastąpił 19-procentowy wzrost liczby ważnych kart pobytu. Obecnie posiada je 144 tys. cudzoziemców, z których największą grupę stanowią obywatele Ukrainy (około 38 tys. zezwoleń na pobyt w Polsce). Swój pobyt na terytorium Polski legalizują również w ten sposób obywatele Wietnamu (13 tys.), Rosji (12,5 tys.), Białorusi (11 tys.) oraz Chin (5 tys.).

Migranci zarobkowi na polskim rynku pracy są jedną z grup szczególnie podatnych na nadużycia ze strony nieuczciwych pracodawców. W latach 2010-2012 Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła ponad 6 tys. kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców, podczas których u blisko połowy pracodawców objętych kontrolą stwierdzono różne naruszenia prawa, w tym blisko 1,4 tys. cudzoziemców nie miało wymaganego zezwolenia na pracę. Były także przypadki, w których stwierdzono wykonywanie pracy w warunkach odbiegających od podanych w dokumentach a także brak umów o pracę.

Pracodawcy zatrudniając obcokrajowców nie przestrzegają także przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy - w latach 2010-2012 dotyczyło to średnio 23 procent zatrudnionych cudzoziemców. Pracodawcy zapominają również o obowiązku zgłaszania cudzoziemców do ZUS - średnio 17 procent zatrudnionych osób.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę