MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Co trzecie dziecko w Polsce żyje w ubóstwie

3 grudnia 2002

Taki jest wynik najnowszych badań Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Są regiony, w których bieda obejmuje 60% mieszkańców. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Dziecka.

W Polsce sześć województw można w całości uznać za enklawy dziecięcej biedy. Są to województwa: warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podkarpackie, kujawsko-pomorskie, lubuskie i podlaskie-wynika z badań W samej tylko Łodzi na 101 jednostek urbanistycznych (osiedli, skupisk domów) 34 to enklawy dziecięcej biedy; w woj. łódzkim na 179 gmin w 54 jest powyżej 50 proc. ubogich dzieci.

Co gorsze badania dowiodły, że dzieci ubogie są traktowane przez inne dzieci jak gorsza kategoria ludzi. Są izolowane od środowiska, pozbawione wzorców i wartości. W przyszłości – jeżeli biedzie szybko się nie zaradzi – mogą stać się biednymi dorosłymi.

Te badania staną się dobrą podstawą do opracowania programów, do których jesteśmy zobowiązani poprzez Konwencję o Prawach Dziecka. Rzecznik Praw Dziecka o tym przypomina, pokazuje liczby, wynik badań ośrodków naukowych. To trzeba sobie mocno wziąć do serca – powiedział Jaros. Dodał, że trzeba wprowadzić systemowe rozwiązania, konkretne programy dla tych, którzy najbardziej pomocy potrzebują. Nie możemy opracowywać prawa, które dobre jest w zapisie, ale fatalne, bo nie ma środków na jego realizację – podkreślił.

Zwalczanie i przeciwdziałanie biedzie wśród dzieci musi zostać uznane przez elity polityczne jako ogólnopolski cel strategiczny- uważają nie tylko naukowcy. Problem biedy dzieci wydaje się być obecnie marginalizowany i przemilczany. By przeciwdziałać biedzie konieczne są zmiany na rynku pracy, zmiany demograficzne, wyrównywanie szans edukacyjnych i skuteczna ochrona prawa dziecka.

Z danych wynika, że w Unii Europejskiej 60 mln osób (tj. 18 proc. społeczeństwa) żyje na granicy ubóstwa. Sytuacja dzieci najgorsza jest we Włoszech (21 proc. z nich żyje w biedzie) i Wielkiej Brytanii (20 proc.). W najlepszej sytuacji są dzieci ze Szwecji (tylko 3 proc.). W Polsce – według danych UNICEF – jest prawie 9 mln dzieci i młodzieży w wieku 0-17 lat.

W ubiegłym roku na oświatę i wychowanie budżet państwa przeznaczył blisko 1,8 mld zł, co dało rocznie w przeliczeniu na jedno dziecko nieco ponad 198 zł. W roku szkolnym 2001/2002 na 6,7 mln uczniów z budżetu państwa wypłacono ponad 233 tys. stypendiów i ponad 104 tys. zasiłków losowych. W 2001 r. dożywianiem objęto ponad 701 tys. dzieci; prawie 144 tys. dzieci dostało także tzw. wyprawki szkolne.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę