Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Co trzeci internauta używa zbyt łatwych haseł

15 września 2012
Ponad trzydzieści procent użytkowników komputerów nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń wynikających z używania prostych, łatwych do odgadnięcia lub złamania haseł - wynika z badań rosyjskiej firmy O+K Research, przeprowadzonych na zlecenie Kaspersky Lab.
Wyniki badania przeprowadzonego wśród ponad 11 tys. użytkowników internetu w 25 krajach pokazują, że ponad 17 proc. internautów jako jedno ze swoich haseł wykorzystało swoją datę urodzenia, co dziesiąty - drugie imię, a 9 proc. - imię posiadanego obecnie lub w przeszłości zwierzęcia. Co dwudziesty badany przyznał, że wykorzystał słowo "hasło" (w odpowiedniej wersji językowej) a osiem proc. - prostą kombinację cyfr jak np. "123456".
Prawie co trzeci (31 proc.) użytkownik stosuje też jedno lub dwa hasła do wszystkich usług internetowych. W efekcie takich działań, cyberprzestępca, który pozna hasło użytkownika, uzyskuje dostęp do większości darmowych czy płatnych usług, z których korzysta internauta - w tym np. poczty e-mail czy usługi e-konta bankowego. Z badania O+K Research wynika, że aż 34 proc. użytkowników nie ma świadomości, że ich proste hasła są łatwe do złamania i jakie zagrożenia to ze sobą niesie.
"Dawniej w celu zapewnienia ochrony informacji i pieniędzy stosowano sejfy, kraty i grube ściany. W dobie powszechności internetu coraz więcej danych przechowuje się w różnego rodzaju serwisach online. Potencjalnego intruza oddziela od naszych danych najczęściej jedynie hasło i dlatego tak ważna jest jego odpowiednia budowa" - powiedział PAP analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, Maciej Ziarek.
Co więcej, tego typu proste hasła mogą być łatwo i szybko złamane przy użyciu metody brute-force, polegającej na próbowaniu kolejnych kombinacji znaków aż do momentu rozszyfrowania całego hasła. Dodatkowo, dane wykorzystywane do tworzenia takich zabezpieczeń bardzo łatwo znaleźć w serwisach społecznościowych takich jak Facebook czy Linkedin. Według O+K Research 12 proc. użytkowników po prostu zapisuje hasła na kartce, 23 proc. - w papierowym notesie.
Ziarek dodał, że zbyt proste hasło może być nawet powodem utraty środków na koncie bankowym lub pozwolić cyberprzestępcom na dokonanie włamania do kont posiadanych przez użytkownika w serwisach internetowych, takich jak np. portale społecznościowe.
Eksperci z Kaspersky Lab proponują stosowanie łatwych do zapamiętania (np. na zasadzie skojarzeń), lecz jednocześnie trudnych do odgadnięcia haseł i korzystanie z fraz zamiast słów, które mogą znaleźć się w słowniku wykorzystywanym przez potencjalnego włamywacza. Warto wykorzystywać kombinacje wielkich i małych liter, cyfr i znaków niealfanumerycznych (np. znaków specjalnych, interpunkcyjnych itp.) oraz stosowania innego hasła do każdej usługi. Nie należy też stosować tego samego hasła w różnych odmianach (np. haslo1, haslo2 itp.). Można też wykorzystać specjalne oprogramowanie, które wytworzy unikalne, trudne do złamania i odgadnięcia hasło.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę