Według Banku Gospodarki Żywnościowej, z informacji serwisu BlackSeaGrain wynika, iż państwowa rosyjska spółka United Grain Company zajmująca się magazynowaniem, transportem oraz handlem zbożem może wyeksportować z Rosji po 1 lipca 2011 r. nawet 2,5 mln t ziarna z zapasów interwencyjnych. Całkowity eksport zbóż w sezonie 2011/2012 z Rosji prognozowany jest obecnie przez rząd na 15 mln t przy zakładanych tegorocznych zbiorach na poziomie 85 mln ton.
Jednocześnie, jak zapowiedział klika dni temu wicepremier Rosji, V.Zukbkov, rząd bierze pod uwagę możliwość wprowadzenia w nowym sezonie ceł eksportowych w przypadku, gdy ceny pszenicy konsumpcyjnej 3 kl. (min. 12% białka) na rynku wewnętrznym wzrosną do 6 500 RUB/t (ok.233 USD/t). Zapowiedź ta była odpowiedzią na propozycję S. Ignatiev, szefa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej przekazaną na początku czerwca do Ministerstwa Gospodarki.
Z danych Bloomberga wynika, iż obecnie cena pszenicy o tych parametrach w sąsiedniej Ukrainie wynosi 251 USD/t. Na terminowym rynku europejskim cena pszenicy konsumpcyjnej w kontrakcie z dostawą w lipcu na koniec ubiegłego tygodnia wynosiła 197 EUR/t, czyli 278 USD/t. Oznacza to, iż o ile nie nastąpi spadek cen na rynku europejskim, a w szczególności w regionie Basenu Morza Czarnego przed 1 lipca br. (czyli datą zniesienia ograniczeń w eksporcie zbóż z Rosji i Ukrainy), rząd Rosji może wprowadzić cła eksportowe. Wynika to z faktu, iż wraz z otwarciem granic można oczekiwać, iż ceny na rynku rosyjskim zbliżą się do poziomu cen notowanych na rynku światowym.
Według SovEcon w ubiegłym tygodniu ceny pszenicy konsumpcyjnej 4 kl. na rynku rosyjskim wynosiły średnio 5 550 RUB/t, czyli 197 USD/t. Dla porównania ceny żyta konsumpcyjnego osiągnęły poziom 6 300 RUB/t, a pszenicy konsumpcyjnej 3 kl. 5 675 RUB/t. W tym samym czasie ceny pszenicy paszowej oscylowały w granicach 5 100 RUB/t, a jęczmienia paszowego 6 150 RUB/t. Informacja dotycząca decyzji rządu o niekontynuowaniu zakazu eksportu zbóż po 1 lipca br. wpłynęła na nieznaczny wzrost cen na rynku wewnętrznym, głównie pszenicy konsumpcyjnej.