Podczas konferencji „Biogazownie szansą Polski dla rolnictwa, środowiska i gospodarki” zorganizowanej przez Fundacje na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa 18 czerwca w Warszawie został zaprezentowany najnowszy raport FDPA z badania ankietowego na temat postrzegania biogazowni, przeprowadzonego wśród mieszkańców wsi, rolników oraz przedstawicieli władz samorządowych. Wyniki raportu będą podstawą do dyskusji panelowej o znaczeniu energetyki rozproszonej na obszarach wiejskich oraz do sformułowania postulatów w zakresie niezbędnych zmian ustawowych odnośnie biogazowni rolniczych.
– Jak dotąd mamy w Polsce tylko 50 działających biogazowni. Jednak potrzeby i możliwości inwestycyjne w tym zakresie są dużo większe. Dla porównania w Niemczech funkcjonuje ponad 7 tysięcy biogazowni Bariery finansowa i proceduralna to najczęściej wskazywane ograniczenia w rozwoju inwestycji biogazowych, których rozwiązania należy oczekiwać w nowej ustawie o OZE – mówi Monika Szymańska, prezes Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.
Badanie ankietowe wykazało, że zainteresowanie budową biogazowni wyraziło ponad 44% właścicieli dużych gospodarstw rolnych i niecałe 12% właścicieli gospodarstw średniej wielkości (14-50 ha). Wśród tej drugiej grupy ponad 1/3 ankietowanych rolników deklaruje chęć dostarczania wsadu do biogazowni (substratów roślinnych lub zwierzęcych), jak i odbiór produktów z biogazowni (energia cieplna, elektryczna, biometan, pofermet).
Najwięcej zwolenników biogazowni odnotowano w woj. pomorskim (21,3% ankietowanych w tym województwie) i woj. lubuskim (20,0%), zaś najmniej w podkarpackim (2,0%). Warto zauważyć, że w woj. pomorskim uruchomiono w 2005 r. pierwszą w Polsce biogazownię rolniczą, a od tego czasu wybudowano kilka kolejnych. Z kolei w woj. lubuskim dwie biogazownie funkcjonują od 2011 r.
Konferencja była też okazją do podsumowania dotychczasowych działań Fundacji Na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa w ramach projektu „Biogazownie szansą dla rolnictwa i środowiska- ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W jego ramach stworzono w Polsce sieć 40 doradców rolnych przeszkolonych w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz 314 powiatowych punktów konsultacyjnych ds. OZE, w których rolnicy otrzymują wsparcie i materiały edukacyjne.