Co dziesiąty dorosły Polak, co oznacza ponad 3 mln obywateli, w ciągu ostatnich 10 lat pracował za granicą - wynika z sondażu CBOS. Polacy w celach zarobkowych najczęściej udawali się do Niemiec (39 proc.) i Wielkiej Brytanii (22 proc.).
W ciągu ostatniej dekady w celach zarobkowych Polacy wyjeżdżali także m.in. do Włoch (11 proc.), Holandii (9 proc.) i Hiszpanii (7 proc.) - poinformował CBOS.
W porównaniu z latami ubiegłymi znacząco zwiększył się w 2010 roku odsetek osób deklarujących pracę w Wielkiej Brytanii, zmalał natomiast odsetek zarobkujących w Niemczech - podaje CBOS. O ile jeszcze pod koniec 2007 r. migranci zarobkowi trzykrotnie częściej wymieniali Niemcy niż Wielką Brytanię, o tyle obecnie wskazania na Niemcy przeważają prawie dwukrotnie.
CBOS podkreśla, że przedstawione badanie jest ostatnim przed całkowitym otwarciem niemieckiego rynku pracy dla pracowników z Polski, 1 maja 2011 roku. W badaniu nie uwzględniono osób, które obecnie mieszkają i pracują poza krajem - zaznaczył ośrodek.
Podał też, że blisko dwie trzecie Polaków z pracujących poza granicami kraju w ciągu ostatniej dekady (64 proc.) wyjechało za granicę już po przystąpieniu do Unii Europejskiej - 1 maja 2004, a więcej niż co szósty (17 proc.) - wcześniej, ale kontynuowało pracę po przystąpieniu Polski do UE.
Z badania wynika, że w przeszłości do pracy za granicę szczególnie często wyjeżdżały osoby z wyższym wykształceniem, obecnie migracja zarobkowa nie jest dla nich już tak atrakcyjna jak kiedyś. 14 proc. osób pracujących za granicą w ciągu ostatnich 10 lat legitymuje się wyższym wykształceniem, średnim - 13 proc., zasadniczym zawodowym - 14 proc. Niezmiennie - najrzadziej na pracę za granicą - decydują się osoby mające wykształcenie podstawowe (4 proc.).
"Polacy oswoili się z wyjazdami"
"Wydaje się, że generalnie Polacy oswoili się z wyjazdami - podjęcie pracy za granicą wydaje im się łatwiejsze i bardziej dostępne niż dawniej. Nadal jednak progiem ułatwiającym decyzję o wyjeździe jest legitymowanie się wykształceniem przynajmniej zasadniczym zawodowym" - ocenia CBOS.
Doświadczenia w zarobkowaniu poza Polską ponad dwukrotnie częściej mają mężczyźni (15 proc. pracujących w przeszłości lub obecnie) niż kobiety (7 proc.).
Do grup, w których odsetek osób pracujących w ostatnich latach za granicą jest najwyższy, należą bezrobotni (19 proc.). Doświadczenia związane z migracją zarobkową najczęściej mają osoby o stosunkowo najniższych dochodach per capita w rodzinie - do 500 zł miesięcznie (w ostatnich dziesięciu latach pracowało za granicą lub pracuje tam obecnie 18 proc. z nich). Z drugiej strony za granicą pracowało relatywnie dużo osób najlepiej sytuowanych, o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1500 zł (14 proc.).
Zainteresowanie podjęciem w przyszłości pracy zarobkowej za granicą deklaruje 16 proc. dorosłych Polaków. Wyjechać do pracy za granicę chcieliby przede wszystkim ludzie młodzi - od 18. do 24. roku życia: jedna piąta (20 proc.) zamierza w przyszłości starać się o zatrudnienie poza Polską lub już podejmuje takie starania, a dalsze 18 proc. przyjęłoby lub rozważyłoby ofertę pracy za granicą, gdyby ją otrzymało.
Duże zainteresowanie podjęciem pracy za granicą wyrażają uczniowie i studenci
Duże zainteresowanie podjęciem pracy za granicą wyrażają uczniowie i studenci. Co piąty uczący się lub studiujący (20 proc.) planuje w przyszłości podjęcie pracy poza Polską lub już się o to stara, a 13 proc. przyjęłoby ofertę pracy za granicą, choć nie zamierza o to zabiegać.
Wśród osób aktywnych zawodowo najbardziej zainteresowani pracą za granicą są robotnicy wykwalifikowani (16 proc. z nich zamierza ubiegać się o podjęcie takiej pracy lub już się o to stara, a 10 proc. przyjęłoby ofertę zatrudnienia poza krajem) oraz robotnicy niewykwalifikowani (odpowiednio: 10 proc. i 16 proc.).
Badanie CBOS "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 7-13 października na liczącej 1035 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
9339557
1