Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Co dalej z rynkiem trzody chlewnej w Polsce

5 stycznia 2016
Poniżej prezentujemy wystąpienie Wielkopolskiej Izby Rolniczej skierowane do Premiera Donalda Tuska w sprawie  aktualnej sytuacji na rynku trzody chlewnej.
 Sz. P.
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
Warszawa
Szanowny Panie Premierze!
W obliczu kryzysu na rynku żywca wieprzowego powstałego na skutek wstrzymania eksportu wieprzowiny na rynki trzecie jak również do niektórych krajów UE, Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wychodząc naprzeciw postulatom zgłaszanym podczas Wielkopolskich Forów Rolniczych, apeluje o pilne wypracowanie i przyjęcie programu rekompensat za utracone przez producentów rolnych i zakłady przetwórcze korzyści.
Niestety, w tej trudnej sytuacji rynkowej obserwujemy niepokojące zjawisko nadmiernego obniżania przez niektóre podmioty cen skupu, aby skorzystać ze sposobności dokonania tanich zakupów. Zwracamy uwagę, by takie nieuczciwe praktyki na bieżąco monitorować i eliminować. Firmy, które w ten sposób próbują wykorzystać zaistniałą sytuację powinny być wykluczone z możliwości korzystania z systemów wsparcia w postaci rekompensat. Celem tego postulatu jest wyeliminowanie możliwości osiągnięcia przez firmy podwójnych korzyści: z tytułu nieuczciwego obniżenia ceny i spodziewanego wprowadzenia programu wsparcia branży.
Jednocześnie wnioskujemy o wypracowanie systemu depozytowego skupu trzody chlewnej, który umożliwiałby prowadzenie skupu w sytuacji nadpodaży i jego rozliczenie po okresie stagnacji, z uwzględnieniem kosztów uboju i przechowywania. Propozycja ta wynika z faktu, iż utrzymywanie żywca wieprzowego, którego waga przekracza 120 kg, generuje dodatkowe straty na skutek spadku jakości pozyskiwanego mięsa.
Według kalkulacji prowadzonych przez naszą Izbę, w obecnej sytuacji rynkowej ekonomiczny wynik chowu trzody chlewnej jest ujemny i pociąga za sobą straty znacznie przekraczające 150 zł na każdej sztuce. Uważamy, że bez odpowiednio energicznych działań ze strony polskiego rządu wiele gospodarstw hodowlanych zmuszonych będzie do zaprzestania produkcji, a problemy z późniejszym
 produkcji, a problemy odbudowaniem stad bezwzględnie wykorzystają nasi konkurenci.
Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę