W imieniu rolników powiatu sieradzkiego producentów kapusty białej, czerwonej, włoskiej i pekińskiej RP IRWŁ w Sieradzu zwracam się z prośbą o podjęcie działań w sprawie zbytu kapust, a szczególnie kapusty pekińskiej,
W związku z rosyjskim embargo nałożonym na polskie owoce i warzywa producenci kapusty białej , czerwonej , włoskiej i pekińskiej z terenu województwa łódzkiego ( powiat sieradzki) mają kłopoty ze zbytem produkowanych w swoich gospodarstwach warzyw.
Gospodarstwa produkujące kapustę pekińską sprzedawały od 70% do 100% produkcji na rynek rosyjski. Na terenie powiatu sieradzkiego jest wiele gospodarstw, których powierzchnia uprawy wynosi od 5 ha do 20 ha oraz bardzo wielu mniejszych producentów do 5 ha. Koszty uprawy 1 ha. kapusty pekińskiej to około 20 000 złotych. Czyli gospodarstwo, które uprawia 10 ha nie sprzedając kapusty pekińskiej poniesie 200 000 złotych strat – informuje Jan Kołodziejczyk, przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Sieradzu.
Jak podkreśla Kołodziejczyk rolnicy mają wiele wątpliwości i oczekują odpowiedzi od resortu rolnictwa na pytania: czy zamówioną rozsadę kapusty pekińskiej sadzić (koszt rozsady to ok 6000 zł na 1 ha.), czy kiedy kapusta pekińska dorośnie ( za 60 dni od posadzenia.) sprzątać ją z pola oraz czy w okresie przechowywania w chłodniach będzie zbyt (od grudnia 2014r. do maja 2015r).
Producenci warzy z powiatu sieradzkiego zastanawiają się również na tym, że jeśli UE będzie wypłacać rekompensaty polskim rolnikom to w jaki sposób będą musieli udokumentować poniesione straty oraz w jaki sposób udokumentować zlikwidowane plantacje kapusty pekińskiej od 1 sierpnia 2014 r.
Jak udało się nam dowiedzieć wielu rolników w chwili obecnej już zaorało lub w najbliższych dniach zlikwiduje swoje plantacje.