Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Co dalej z embargiem?..

23 stycznia 2015
Okazało  się , ze z unijną  solidarnością różnie to bywa,  szczególnie jeśli chodzi o interesy poszczególnych państwa członkowskich. Jak się dowiedzieliśmy  poza Polską ,niektóre kraje członkowie (Francja ) prowadzą z Rosją rozmowy na temat zawieszenia embarga i eksportu swoich artykułów spożywczych do Federacji Rosyjskiej. Nasi rolnicy mogą czuć się  wiec oszukani  szczególnie, że Rosjanie podobną zastrzegli , że mogą eksportować  wieprzowinę z krajów unijnych jeśli nie będzie pochodziła ona z Polski.
Komisja Europejska odpowiadając na informacje w sprawie handlu z na linii UE – Rosja  mówi , że  ma oficjalnego porozumienia z Rosją, jedynie pozytywny wynik rozmów na temat ram zniesienia przez Rosję zakazu importu wybranych produktów rolnych z Unii Europejskiej. Są to m.in. produkty delikatesowe, wybrane kategorie produktów mleczarskich oraz mięsnych, w tym także oznaczone w UE marką produktów tradycyjnych oraz inne produkty takie jak tłuszcz zwierzęcy, podroby, dania mięsne z różnych gatunków zwierząt (bydło, trzody, kozy itp.).
Rozmowy,   jak zaznacza KE nie dotyczyły produktów objętych zakazem wprowadzonym przez Rosję w styczniu 2014 r. i dotyczącym eksportu świń, wieprzowiny oraz innych produktów ze wszystkich krajów członkowskich UE.  

Prezentujemy poniżej stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie handlu na linii UE-Rosja:
Nie mamy oficjalnego porozumienia, ale pozytywny wynik rozmów nt. ram zniesienia przez Rosję zakazu importu wybranych produktów rolnych z Unii Europejskiej. Są to m.in. produkty delikatesowe, wybrane kategorie produktów mleczarskich oraz mięsnych, w tym także oznaczone w UE marką produktów tradycyjnych oraz inne produkty takie jak tłuszcz zwierzęcy, podroby, dania mięsne z różnych gatunków zwierząt (bydło, trzody, kozy itp.).
Są to dwie kategorie produktów, na które – z powodu zakazu importu wprowadzonego przez Rosję w II połowie 2014 r., cena na rynku rosyjskim znacznie wzrosła. W rozumieniu Komisji odblokowanie eksportu powyższych kategorii produktów na rynek rosyjski będzie możliwe po wydaniu unijnego świadectwa weterynaryjnego i po inspekcji weterynaryjnej przeprowadzonej przez urzędników rosyjskich u eksportera. Techniczne kwestie wdrożenia tego systemu mogą być ustalone między krajem członkowskim UE a państwem importującym przy okazji przeprowadzanych inspekcji. Oddzielne umowy dwustronne poza tymi ramami nie będą uzgadniane ani dopuszczane.
Rozmowy nie dotyczyły produktów objętych zakazem wprowadzonym przez Rosję w styczniu 2014 r. i dotyczącym eksportu świń, wieprzowiny oraz innych produktów ze wszystkich krajów członkowskich UE. Zakaz ze stycznia 2014 stanowił nieproporcjonalną reakcję Rosji (rzekomo opartą na względach sanitarnych), z powodu ograniczonej liczby wystąpień afrykańskiego pomoru świń (ASF) na wschodnich granicach UE. W związku z tym UE złożyła skargę w ramach systemu rozstrzygania sporów na forum WTO.

POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę