aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Co dała wizyta komisarza Mandelsona?

5 czerwca 2006

W czwartek wieczorem do Polski przyjechał komisarz UE ds. handlu Peter Mandelson. Dominującym tematem piątkowych rozmów przedstawicieli polskiego rządu z komisarzem UE był polsko-rosyjski spór handlowy w sprawie blokady eksportu polskiej żywności.

Unijny komisarz, przebywający w Warszawie z jednodniową wizytą spotkał się z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, ministrem gospodarki Piotrem Woźniakiem, szefową polskiej dyplomacji Anną Fotygą i wiceministrem finansów Jarosławem Pietrasem.

Jak głosi komunikat Centrum Informacyjnego Rządu (CIR), przekazany po spotkaniu Marcinkiewicza z Mandelsonem, "komisarz zaznaczył, że Komisja Unii Europejskiej na bieżąco śledzi kwestię eksportu produktów rolnych z Polski do Rosji i zależy jej na rozwiązaniu tego problemu".

Według komunikatu, unijny komisarz zaproponował premierowi zorganizowanie spotkania z przedstawicielami rządów: polskiego, rosyjskiego i Komisji Europejskiej, by zidentyfikować i zweryfikować dokładnie stanowisko strony rosyjskiej. CIR przypomniał, że Polska już dwa miesiące temu spełniła wszystkie postulaty strony rosyjskiej, jednak Rosja wystosowała kolejne warunki dodatkowych kontroli polskich towarów.

- Gdybyśmy mieli wypełnić żądania Rosji złamalibyśmy prawo Unii Europejskiej. Miałoby to również negatywny wpływ na import mięsa z innych krajów unijnych - podkreślił premier Marcinkiewicz. - Polscy rolnicy są również rolnikami Unii Europejskiej.

Komisarz Mandelson podkreślił znaczenie polskiego rolnictwa, przemysłu i usług w ramach Unii Europejskiej: - Polska jest jednym z największych krajów zjednoczonej Europy, ma strategiczną lokalizację geograficzną, Polska jest naszą bramą na wschód - cytuje słowa komisarza Centrum Informacyjne Rządu.

Wiceminister gospodarki Marcin Korolec powiedział PAP, że Mandelson - który jest głównym negocjatorem UE w rozmowach Światowej Organizacji Handlu (WTO) (tzw. rundy Doha, dotyczącej liberalizacji światowego handlu-PAP)- potwierdził, że negocjacje znalazły się w impasie. Komisarz poinformował przy tym, że wszyscy uczestnicy tych rozmów zastanawiają się nad przyszłymi możliwymi scenariuszami, ale też oczekują od UE ustępstw w dziedzinie handlu produktami rolnymi. Korolec zwrócił uwagę, że działalność Mandelsona jest skoncentrowana przede wszystkim właśnie na negocjacjach w ramach WTO.

Według wiceministra, eksperci Komisji rozważają możliwe koncesje - o ile nastąpiłaby liberalizacja w handlu usługami i towarami przemysł owymi - i wskazują na możliwość ewentualnych ustępstw w stosowanych przez Unię ochronie celnej i ochronie kontyngentów.

W sprawie polsko-rosyjskiego sporu dotyczącego handlu żywnością (Rosja w zeszłym roku zamknęła swój rynek dla produktów z Polski- PAP), Mandelson zadeklarował gotowość KE do większego zaangażowania się w jego rozstrzygnięcie. Jak powiedział wiceminister gospodarki, komisarz zaproponował, by przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Handlu uczestniczyli we wszystkich spotkaniach między stronami.

- Wydaje mi się, że jest to bardzo ważne i - być może - pomocna rzecz - ocenił Korolec. Dodał, że Mandelson zapowiedział również przeanalizowanie unijnego systemu ochrony antydumpingowej. Chce bowiem dostosować go do sytuacji, w której znaczna część produkcji firm unijnych przeniosła się do krajów azjatyckich. Jak podkreślił, minister Woźniak zwrócił uwagę, że unijny zespół zajmujący się działaniem antydumpingowym jest jednym z najlepszych na świecie, a system funkcjonuje doskonale. W ocenie polskiego ministra, istniejącego systemu nie należy zmieniać. - Dyskusje będziemy kontynuować i zastanawiać się jak te różne interesy krajów członkowskich pogodzić - zapowiedział Korolec.

Poinformował także, że minister Woźniak zaapelował do komisarza o jak najszybsze zakończenie postępowania antydumpingowego w sprawie importu mrożonych truskawek z Chin. Mandelson obiecał, że spróbuje się osobiście bardziej zaangażować w proces negocjacji w tej sprawie.

Ponadto polski minister gospodarki zwrócił uwagę na znaczenie jak najszybszego zawarcia umowy o wolnym handlu z Ukrainą podkreślając, że jest to ważne nie tylko dla Polski, ale dla całej UE. Według Korolca, unijny komisarz przyznał, że jest to jeden z tematów którymi powinien się zająć.

Na pytanie o efekty spotkania z ministrem spraw zagranicznych, a dotyczące rosyjskiej blokady na polskie produkty żywnościowe Andrzej Sadoś, rzecznik MSZ, odpowiedział jednym zdaniem: - minister Fotyga stwierdziła, że Polska - jako członek Unii Europejskiej i WTO - liczy na pełne wsparcie KE w rozwiązywaniu sporów handlowych z krajami trzecimi.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę