Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Co daje certyfikat Gmina Fair Play

28 lutego 2007

Gminy Fair Play kreują dobre wzorce współpracy samorządów z przedsiębiorcami godne naśladowania przez wszystkie jednostki administracyjne w Polsce. „Gminy Fair Play” to samorządy godne zaufania, otwarte na nowe inicjatywy gospodarczo – inwestycyjne, zapewniające przyjazny klimat dla inwestorów oraz profesjonalną obsługę inwestycyjną.

Ogólnopolski Konkurs „Gmina Fair Play” realizowany jest już po raz VI. Podstawowym celem konkursu jest wyłonienie, nagrodzenie a następnie wsparcie samorządów w pełni zaangażowanych w tworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej oraz aktywnych w przyciąganiu nowych inwestorów.

Konkurs organizowany jest przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym a afiliowany przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Projekt prowadzony jest pod patronatem Marszałków oraz przy bliskiej współpracy z Urzędami Marszałkowskimi. Tylko w ubiegłorocznej, V edycji, wzięło udział 185 samorządów z całej Polski. Ostatecznie Kapituła Konkursu wyłoniła 174 gminy, które spełniły wymagania konkursu i przeszły pozytywnie procedurę weryfikacyjną, uzyskując tym samym tytuł i certyfikat „Gmina Fair Play 2006” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji.

Konkurs „Gmina Fair Play” to także szeroka promocja gmin w nim uczestniczących, możliwość zaprezentowania własnych dokonań i planów oraz mobilizacja do przeprowadzenia przez samorządy samooceny swoich działań. Jak przyznaje Adam Woropaj, wójt Gminy Duszniki „(....) niebagatelne znaczenie ma również promocja Gminy i popularyzacja podejmowanych (…) działań, zarówno poprzez udział w nagłośnionych medialnie uroczystościach odbioru certyfikatów i publikacjach wydawanych przy tej okazji jak i dzięki możliwości wykorzystania znaku „Gmina Fair Play” we własnych działaniach promocyjnych, w folderach, ulotkach, materiałach prasowych czy na stronach internetowych.”

Uzyskanie tytułu i certyfikatu „Gmina Fair Play” oznacza pozytywną ocenę w wieloetapowej procedurze weryfikacyjnej. Procedura weryfikacyjna jest dwuetapowa: w I etapie weryfikowane są ankiety konkursowe, w których gminy dokonują samooceny swoich działań, prezentując swoje dotychczasowe dokonania i plany na przyszłość. W II etapie odpowiednio przygotowani audytorzy w celu weryfikacji danych zawartych w ankietach przeprowadzają audyty w gminach. Dodatkowym elementem weryfikacji jest badanie losowo wybranych inwestorów prowadzących inwestycje na terenie gmin ubiegających się o certyfikat. Suma przyznanych przez audytorów i inwestorów ocen decyduje o przyznaniu gminie certyfikatu „Gmina Fair Play”. Aby gmina mogła wziąć udział w konkursie musi zaświadczyć, że na jej terenie w ciągu minionego roku były prowadzone działania inwestycyjne oraz że posiadała ona prawo do podejmowania decyzji administracyjnych w zakresie inwestycji.

Do udziału w pięciu dotychczasowych edycjach konkursu zgłosiło się 321 gmin, z których 269 przeszło pozytywnie weryfikacje i otrzymało tytuł i certyfikat „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę