MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Cisza przed referendum

6 czerwca 2003

Od północy obowiązuje cisza wyborcza przed referendum europejskim, które odbędzie się w najbliższą sobotę i niedzielę. Cisza potrwa do chwili zamknięcia lokali wyborczych, do godz. 20.00 w niedzielę.

Ustawa o referendum ogólnokrajowym zabrania też publikowania w trakcie ciszy wyborczej wyników badań (sondaży) opinii publicznej, "dotyczących przewidywanych zachowań głosujących w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania". 
 
Kampanią referendalną nie jest - w myśl ustawy - przekazywanie przez organy władzy państwowej informacji, które mają na celu przedstawianie i wyjaśnianie treści pytań lub zaproponowanych wariantów rozwiązań oraz udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące referendum.
 
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz podał, że z ciszy wyborczej wyłączone jest tylko publikowanie frekwencji podanej przez PKW oraz wszelkie informacje, dotyczące przebiegu głosowania, ale bez akcentów agitacyjnych. 
 
Jak podkreślił, "osoba publiczna nie powinna mówić jak głosowała, a media nie powinny tego emitować". Według Rymarza, złamaniem ciszy wyborczej jest także publiczne namawianie do udziału w referendum. 
 
Po pierwszym dniu głosowania komisje obwodowe mają obowiązek podania informacji o liczbie wydanych kart do głosowania. Dane te zsumuje i poda do wiadomości publicznej Państwowa Komisja Wyborcza. 
 
Zgodnie z prawem, ten, kto podczas ciszy wyborczej organizuje pochody lub manifestacje, wygłasza przemówienia, rozdaje ulotki lub w jakikolwiek inny sposób prowadzi kampanię referendalną, podlega karze grzywny. 
 
Natomiast ten, kto publikuje w tym czasie wyniki sondaży na temat przewidywanych zachowań głosujących w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania, podlega grzywnie od 500 tys. do 1 miliona złotych.
 
Sprawami naruszenia ciszy wyborczej zajmują się sądy grodzkie. W przypadku, gdy ktoś zauważy, że cisza wyborcza została naruszona, powinien powiadomić policję.
 
Lokale wyborcze będą czynne w sobotę i niedzielę od godziny 6. rano do 20. wieczorem. Oddać głos może 29 milionów Polaków uprawnionych do głosowania.

Głosujemy stawiając krzyżyk w kratce przy "TAK" lub "NIE". Kółko czy ptaszek będą nieważne. 
 


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę