Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ciepła zima zagraża sadom

5 stycznia 2016
Stosunkowo wysokie temperatury panujące zimą mogą być groźne dla roślin wieloletnich, a w szczególności dla sadów - uważa kierownik Katedry Ogrodnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. Dorota Jadczak.
Jadczak powiedziała w czwartek PAP, że ciepło nie sprzyja roślinom wieloletnim, które mają okres spoczynku. "Widać już w niektórych miejscach nabrzmiewające pąki i oznaki wegetacji - to za wcześnie. Spodziewamy się dużego ochłodzenia i wtedy rośliny, które przerywają okres spoczynku albo są w półuśpieniu, przemarzną. To jest niebezpieczne szczególnie dla roślin sadowniczych" - dodała Jadczak.
Jeśli nadal będą się utrzymywały wysokie temperatury, możemy spodziewać się inwazji niektórych szkodników, ponieważ niska temperatura powoduje wymarzanie szkodników zimujących w częściach roślin - dodaje Jadczak. Według niej ewentualne straty spowodowane ciepłą zimą będzie można ocenić pod koniec marca.
Jak powiedział PAP Ryszard Śliwiński z Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, grudzień i styczeń w regionie należą do cieplejszych w ostatnich latach. "Tak wysokie temperatury nieczęsto zdarzają się o tej porze roku, ale nie nazwałbym tej sytuacji anomalią pogodową" - zaznaczył.
Zdaniem Śliwińskiego w strefie zachodniej Polski od czasu do czasu zdarzają się ciepłe początki zimy. Według danych biura najwyższą temperaturę w regionie zanotowano ostatnio 7 stycznia br. i wynosiła ona 11 stopni Celsjusza. W grudniu i styczniu nierzadko termometry pokazywały temperatury w przedziale od 7 do 9 stopni - dodał.
Meteorolodzy przewidują, że w najbliższych dniach temperatury spadną w regionie do kilku stopni poniżej zera.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę