europejskie forum rolników 2025

Chlorowane kurczaki są dobre

19 stycznia 2009
USA poskarżyły się Światowej Organizacji Handlu na unijny zakazu importu amerykańskich kurczaków odkażanych chlorem. Nie ma dowodów, że jest to szkodliwe - twierdzą Amerykanie.
Unia Europejska nie ma potwierdzonych naukowo powodów, by blokować import amerykańskich kurczaków - oświadczyła przedstawicielka rządu USA ds. negocjacji handlowych Susan Schwab.

Podkreśliła, że naukowcy w UE wielokrotnie oceniali, iż stosowanie chloru do odkażania jest bezpieczne. Takie odkażanie mięsa drobiowego jest - jak podała Schwab w oświadczeniu - "szeroko i bezpiecznie stosowane od wielu lat w USA".

USA są największym na świecie producentem kurczaków.

W Unii nie wolno

Zakaz unijny wprowadzono w 1997 roku, argumentując, że amerykańskie kurczaki są przed wysyłką chemicznie odkażane - kąpane w chlorze, co jest praktyką zakazaną w Unii.

UE wyraziła rozczarowanie piątkową decyzją USA, przy czym unijny rzecznik Peter Bower podkreślił: - Bądźmy precyzyjni: nie ma zakazu drobiu z USA. Stosujemy nasze regulacje zarówno na rynku krajowym, jak i w odniesieniu do towarów importowanych.

Oddanie sprawy importu odkażanych chlorem kurczaków do WTO nastąpiło w dzień po eskalacji 13-letniego amerykańsko-unijnego sporu o wołowinę. W czwartek Stany Zjednoczone trzykrotnie podniosły cła wwozowe na ser pleśniowy roquefort. Doszło do tego w rewanżu za unijny zakaz importu amerykańskiego mięsa wołowego w związku z stosowaniem w USA pasz zawierających hormony.

W odpowiedzi na sankcje amerykańskie UE zagroziła złożeniem skargi do WTO.

Obama pomoże?

A sami Francuzi, zirytowani wysokimi cłami nałożonymi przez USA, wysłali skrzynkę sera roquefort prezydentowi-elektowi Barackowi Obamie jako prezent z okazji inauguracji. Francuscy producenci owczego sera z niebieską pleśnią są oburzeni nowymi cłami, obawiając się całkowitego zniknięcia roqueforta z amerykańskiego rynku. Eksport tego sera do USA wynosi 400 ton rocznie, co stanowi 2 proc. całej produkcji.

Na nowego prezydenta, który w najbliższy wtorek obejmie urząd, liczy też Unia Europejska. - Czekamy na współpracę z nową administracją, aby zająć się sprawą sporu o import kurczaków - powiedziała unijna komisarz ds. handlu Catherine Ashton.

POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę