Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Chiny zamieniają się w pustynię?

23 czerwca 2012
Tereny pustynne w Chinach zajmują 11,2 proc. powierzchni kraju i wynoszą ponad 120 tys. km2. W porównaniu z 2005 r. powiększyły się o 7,4 proc. Główną przyczyną są długoletnie susze, ale w dużej mierze przyczynia się do tego bezmyślna eksploatacja zasobów leśnych.
Dane te podał chiński Państwowy Urząd Leśnictwa na podstawie badań w ośmiu, najbardziej doświadczonych suszami, południowych prowincjach kraju. Największe jest tempo pustynnienia w prowincji Yunnan (południowa graniczna prowincja Chin) - 6,8 proc. w skali rocznej.

Przedstawiciel Urzędu stwierdził, że podstawową przyczyną powiększania się terenów pustynnych w 463 badanych powiatach jest powiększanie pastwisk kosztem zaniechania upraw rolnych oraz niekontrolowany wyrąb lasów w celach pozyskania materiałów budowlanych lub drewna opałowego. Działania te w znaczący sposób zmniejszają możliwości kumulacji wody w glebie.

Chiny od wielu lat dotyka klęska susz i cierpią z tego powodu dziesiątki milionów ludzi. Jedna z najdłuższych rzek świata, Jangcy, osiągnęła najniższy poziom w historii, a potężna Huang Ho jest eksploatowana przez chińską gospodarkę tak intensywnie, że często nie dociera do Zatoki Pohaj. Przewiduje się, że prawdziwe problemy mogą się pojawić po roztopieniu się lodowców Tybetu w drugiej połowie XXI wieku. Zagrozi to bezpośrednio życiu ponad 300 mln ludzi. Płynące stamtąd największe rzeki Azji podczas suszy skurczą się i zamienią w wąskie strumienie. Dotyczy to między innymi Jangcy i Huang Ho w Chinach, Gangesu w Indiach, Indusu w Pakistanie, Brahmaputry w Bangladeszu, Salween i Irrawaddy w Birmie, a także Mekongu, który płynie przez Chiny, Birmę, Tajlandię, Laos, Kambodżę do Wietnamu. Po stopnieniu lodowców rzeki będą nadal wylewać podczas opadów pory monsunowej, natomiast susze w porze bezdeszczowej mogą stać się bezprecedensowe. Zapotrzebowanie na wodę, wraz ze wzrostem temperatury i szybszym wyparowywaniem wody z gleby, będzie szybko rosło, szczególnie w rolnictwie. Zabraknie również wody dla przemysłu, energetyki i ludzi.

Aby zapewnić sobie dostęp do wody, Chiny budują tamy na Mekongu, odcinając od wody Wietnam, Laos, Kambodżę i Tajlandię. Przygotowywany jest również projekt odwrócenia biegu Brahmaputry, która po opuszczeniu terenu chińskiego Tybetu płynie przez Indie i Bangladesz. Międzynarodowa rywalizacja o źródła wody staje się zarzewiem poważnego konfliktu między krajami Azji.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę