CTR_2024
TSW_XV_2025

Chiny skupiły nadwyżkę światowego mleka

3 grudnia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że zgodnie z oczekiwaniami, koniec 2013 roku przyniósł istotny (w IV kwartale około 11-procentowy w relacji rocznej) przyrost nadwyżek eksportowych mleka na rynku światowym, co było związane z odbudową produkcji w krajach należących do czołówki eksporterów przetworów mleczarskich. Nie wpłynęło to jednak na poprawę sytuacji popytowo-podażowej na rynku mleka, ze względu na duże zakupy dokonywane przez Chin.
Pierwsze dane za 2014 rok nie wskazują, żeby w I półroczu br. sytuacja uległa dużej zmianie.
W bieżącym roku, podobnie jak w ubiegłym, na rynku szczególnie aktywne jest Państwo Środka, spada natomiast znaczenie Rosji. Według wstępnych szacunków Rabobanku, w styczniu i lutym br. Chiny zwiększyły import przetworów mleczarskich o około 60 % r/r (w przeliczeniu na mleko). Według danych publikowanych przez Komisję Europejską w samym styczniu na rynku globalnym zakupiły one 34,1 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku, czyli o prawie 93 % więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. O 42 % w relacji rocznej wzrósł również import OMP przez Rosję, zaś o 18 % przez Japonię, ale w obu tych wypadkach wolumen przywozu był znacznie niższy niż w przypadku Chin i wyniósł odpowiednio 2,2 tys. ton i 2,6 tys. ton.
Chiny istotnie więcej zaimportowały również pełnego mleka w proszku -- w styczniu o 62 % do 124,9 tys. ton. Co ciekawe, w tym roku stały się również dużym odbiorcą masła, zwiększając jego zakupy o 75 % w relacji rocznej do 7,8 tys. ton. Istotny przyrost (ponad 6-krotny do 6,9 tys. ton) odnotowano także w odniesieniu do Unii Europejskiej (dotyczy tylko handlu UE z krajami trzecimi). W tym samym czasie rosyjski import masła wzrósł o zaledwie 5 % r/r do 8,5 tys. ton.
Unia Europejska, oraz w pewnym stopniu także Chiny, odpowiadają również za niewielkie ożywienie w sektorze serów. W styczniu br. Wspólnota zaimportowała z krajów trzecich o prawie 38 % więcej serów (łącznie 8,9 tys. t) niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nadal jednak skala importu jest niewielka w porównaniu z eksportem serów z UE, który sięgnął 60 tys. ton. Z kolei Chiny zakupiły 7,0 tys. t tego produktu, co oznacza wzrost o 66 % w relacji rocznej. Import serów zwiększyły także Stany Zjednoczone -- o prawie 3 % do 10,1 tys. ton, zaś Rosja i Japonia zmniejszyły -- odpowiednio o 12 % do 18,6 tys. ton i ponad 3 % do 16,8 tys. ton.
Oczekujemy, że w II połowie br., na skutek poprawy warunków produkcyjnych w Chinach, tempo wzrostu zakupów przetworów mleczarskich przez to państwo spowolni do 15 % w relacji rocznej. Rosja nadal może mieć problemy z podażą mleka, niemniej ze względu na spowolnienie gospodarcze prawdopodobnie nie będzie istotnie zwiększała importu artykułów mlecznych. Z drugiej strony spodziewamy się powrotu na rynek krajów Azji Południowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.



POWIĄZANE

Po debacie z Ursulą von der Leyen na temat jej nowego zespołu i programu, posłow...

Jak podaje АПК-Информ, Ukraiński koncern drobiowy MHP rozbudowuje system kontrol...

Grupa Wielton koncentruje się na zagwarantowaniu odpowiedniego obłożenia produkc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę