Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, w ostatnich latach dosyć znacząco wzrósł chiński import zbóż. W dłuższym okresie oczekuje się, że dalej będzie się zwiększał import kukurydzy. Import pozostałych zbóż nie będzie wykazywał wyraźnej tendencji wzrostowej, choć może być bardzo zmienny w zależności od warunków.
W najnowszym miesięcznym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC - International Grains Council) przedstawia pogłębioną analizę chińskiego importu zbóż. W ostatnich siedmiu latach produkcja zbóż w Chinach bardzo dynamicznie rosła. W sezonie 2012/13 szacowana jest na 337 mln t (bez ryżu) wobec 270 mln t w sezonie 2006/07. Oznacza to wzrost o 25 proc. w ciągu zaledwie 6 lat. Mimo to, w ostatnich dwóch sezonach wyraźnie wzrósł również import ziarna.
W sezonie 2011/12 Chiny sprowadziły łącznie 10,7 mln t pszenicy, kukurydzy i jęczmienia. Oznaczało to ogromny, 167-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego sezonu, kiedy import wyniósł zaledwie 4,0 mln t. W bieżącym sezonie 2012/13 import może być znacznie mniejszy niż w poprzednim sezonie, choć nadal będzie wysoki w porównaniu do wyników z poprzednich lat. Analitycy IGC prognozują, że wyniesie on około 7,6 mln t.
Wg autorów opracowania powodem znacznie wyższego importu w ostatnich dwóch sezonach są duży wzrost popytu (szczególnie dotyczy to kukurydzy), problemy z jakością krajowego ziarna i występowanie okresów istotnych różnic pomiędzy cenami na rynku chińskim i w handlu międzynarodowym.
Mimo wyraźnego przyśpieszenia przywozu zbóż do Państwa Środka, wciąż jego poziom w stosunku do produkcji i konsumpcji jest niewielki. Mieści się również w założonym przez władze stopniu samowystarczalności w produkcji zbóż na poziomie 95 proc.
Jednak ogromna skala tego rynku powoduje, że mimo niewielkiej wagi importu dla sytuacji wewnętrznej, ma on spore znaczenie z punktu widzenia rynku międzynarodowego. W sezonie 2011/12 Chiny odpowiadały za 12 proc. światowego importu jęczmienia, 6 proc. kukurydzy i 2 proc. pszenicy. To znaczenie jest istotne również z tego powodu, że skala zmian zapotrzebowania na import z sezonu na sezon jest nieraz bardzo duża.
Prognozy długoterminowe IGC wskazują na możliwość utrzymania się chińskiego importu pszenicy w następnych latach na podobnym poziomie jak obecnie. Oczekuje się, że w sezonie 2017/18 wyniesie on 2,4 mln t w porównaniu z 3,0 mln t w sezonie 2011/12. Import jęczmienia może wówczas wynieść 2,5 mln t wobec 2,4 mln t. Oczekuje się jednak stopniowego zwiększania do 17 mln t importu kukurydzy (wobec 4,7 mln t w sezonie 2011/12). Jednocześnie prawdopodobnie utrzyma się jednak znaczna zmienność poziomu importu z sezonu na sezon.
8862522
1