Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Chiny importują coraz więcej zbóż

3 grudnia 2015
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, w ostatnich latach dosyć znacząco wzrósł chiński import zbóż. W dłuższym okresie oczekuje się, że dalej będzie się zwiększał import kukurydzy. Import pozostałych zbóż nie będzie wykazywał wyraźnej tendencji wzrostowej, choć może być bardzo zmienny w zależności od warunków.

W najnowszym miesięcznym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC - International Grains Council) przedstawia pogłębioną analizę chińskiego importu zbóż. W ostatnich siedmiu latach produkcja zbóż w Chinach bardzo dynamicznie rosła. W sezonie 2012/13 szacowana jest na 337 mln t (bez ryżu) wobec 270 mln t w sezonie 2006/07. Oznacza to wzrost o 25 proc. w ciągu zaledwie 6 lat. Mimo to, w ostatnich dwóch sezonach wyraźnie wzrósł również import ziarna.
W sezonie 2011/12 Chiny sprowadziły łącznie 10,7 mln t pszenicy, kukurydzy i jęczmienia. Oznaczało to ogromny, 167-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego sezonu, kiedy import wyniósł zaledwie 4,0 mln t. W bieżącym sezonie 2012/13 import może być znacznie mniejszy niż w poprzednim sezonie, choć nadal będzie wysoki w porównaniu do wyników z poprzednich lat. Analitycy IGC prognozują, że wyniesie on około 7,6 mln t.
Wg autorów opracowania powodem znacznie wyższego importu w ostatnich dwóch sezonach są duży wzrost popytu (szczególnie dotyczy to kukurydzy), problemy z jakością krajowego ziarna i występowanie okresów istotnych różnic pomiędzy cenami na rynku chińskim i w handlu międzynarodowym.
Mimo wyraźnego przyśpieszenia przywozu zbóż do Państwa Środka, wciąż jego poziom w stosunku do produkcji i konsumpcji jest niewielki. Mieści się również w założonym przez władze stopniu samowystarczalności w produkcji zbóż na poziomie 95 proc.
Jednak ogromna skala tego rynku powoduje, że mimo niewielkiej wagi importu dla sytuacji wewnętrznej, ma on spore znaczenie z punktu widzenia rynku międzynarodowego. W sezonie 2011/12 Chiny odpowiadały za 12 proc. światowego importu jęczmienia, 6 proc. kukurydzy i 2 proc. pszenicy. To znaczenie jest istotne również z tego powodu, że skala zmian zapotrzebowania na import z sezonu na sezon jest nieraz bardzo duża.
Prognozy długoterminowe IGC wskazują na możliwość utrzymania się chińskiego importu pszenicy w następnych latach na podobnym poziomie jak obecnie. Oczekuje się, że w sezonie 2017/18 wyniesie on 2,4 mln t w porównaniu z 3,0 mln t w sezonie 2011/12. Import jęczmienia może wówczas wynieść 2,5 mln t wobec 2,4 mln t. Oczekuje się jednak stopniowego zwiększania do 17 mln t importu kukurydzy (wobec 4,7 mln t w sezonie 2011/12). Jednocześnie prawdopodobnie utrzyma się jednak znaczna zmienność poziomu importu z sezonu na sezon.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę