Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Chińskie wina okazały się lepsze od francuskich

5 stycznia 2016
Chińskie wina pobiły w środę francuskie pod względem zalet smakowych w tzw. ślepej degustacji, w której w Pekinie porównywano ze sobą wina bordoskie z chińskimi.
Degustacją objęto wyłącznie wina czerwone, głównie w bordoskim stylu z przewagą Cabernet Sauvignon, ale nie były to uchodzące za najlepsze wina produkowane na miejscu, butelkowane i przechodzące proces dojrzewania w zamkowych piwnicach regionu Bordeaux. Chińskie wina reprezentowało pięć rodzajów win uznawanych za najlepsze chińskiej produkcji. Ceny wszystkich mieściły się w przedziale 200-350 juanów (30-55 dolarów).
Zwycięzcą degustacji przeprowadzonej w pekińskiej winiarni przez pięciu chińskich i pięciu francuskich jurorów okazało się wino Chairman's Reserve rocznik 2009 z Grace Vineyards z prowincji Ningxia w północnych Chinach, uznanych już wcześniej za najlepsze chińskie winnice.
Drugie miejsce uzyskało wino The Summit z 2009 roku z Silver Heights, a na trzecim uplasowało się wino Jiabeilan. Czwarte miejsce przypadło Deep Blue 2009 z Grace Vineyards.
Dopiero piąte miejsce uzyskało wino Saga Medoc rocznik 2009 z serii Barons de Rothschild Collection, produkowanej przez Rothschild Lafite. Uzyskało ono najwyższą punktację za walory smakowe wśród win francuskich.
Już dużo wcześniej - w 1976 roku - przeprowadzono degustację w Paryżu, w której w zestawieniu z winami z Bordeaux zaskoczeniem okazały się wina kalifornijskie z doliny Napa.
Środowa degustacja dowodzi, że chińskie wina zaczynają dopiero ujawniać swój potencjał i niewykluczone, że powstaną wśród nich tzw. wielkie wina - powiedział chiński ekspert Jim Boyce, który przyczynił się do zorganizowania degustacji w Pekinie.
Według niego zalety smakowe dowiodły, że w Chinach można produkować dobre wina.
Boyce, który prowadzi blog poświęcony chińskim winom grapewallofchina.com, uważa, że z powodzeniem mogą one konkurować z całym światem. Podkreśla, że w Chinach są po temu odpowiednie gleby, klimat, a także umiejętności, które sprawiają, że nawet zagraniczni jurorzy wysoko oceniają zalety wyprodukowanych tam win.
W Chinach upodobanie do wina rośnie i marki z górnej półki, jak bordoskie Chateau Lafite i Petrus czy burgundzkie Romanee-Conti, zaliczają się do ulubionych przez chińskich kolekcjonerów.
Z drugiej strony francuscy producenci win i szampanów, jak Chateau Lafite, Pernod Ricard i Moet-Chandon, są zainteresowani zakładaniem winnic w Chinach i rozwojem tych marek na tamtejszym rynku, który - jak się oczekuje - stanie się niedługo największym konsumentem win.
Większość win produkowanych w Chinach to wina tanie, masowe, lecz te z prowincji Ningxia, Gansu i Szantung to już wina zaliczane do odznaczających się dużymi walorami. Na uwagę zasługuje zwłaszcza prowincja Ningxia; wyprodukowane tam wino Jiabeilan niedawno uzyskało nagrodę brytyjskiego czasopisma "Decanter" poświęconego winu.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę