Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Chińskie drobiarstwo straciło 5 mld euro

3 grudnia 2015
Epidemia ptasiej grypy H7N9 do tej pory kosztowała chiński przemysł drobiarski 40 miliardów juanów (5 mld euro), ponieważ konsumenci masowo rezygnują z drobiu - szacują chińskie źródła rządowe cytowane w poniedziałek przez oficjalny dziennik w Pekinie.

Od końca marca sektor tracił ok. miliarda juanów dziennie. W następstwie spadku sprzedaży ptactwa w dół poszybowały ceny; doszło do zwolnień zatrudnionych w sektorze - precyzuje dyrektor krajowej administracji odpowiedzialnej za hodowlę, Li Xirong.
Aby przywrócić zaufanie klientów przedstawiciele władz prowincji Shandong we wschodnich Chinach w ubiegłym tygodniu zjedli wspólnie posiłek, przygotowany wyłącznie na bazie drobiu. Wydarzenie było obszernie opisywane w mediach.
Drób stanowi ważną część diety w Chinach, choć na pierwszym miejscu jeśli chodzi o zaopatrzenie w mięso pozostaje wieprzowina.
Inną pośrednią ofiarą lęku przed ptasią grypą jest badminton. We wschodnich prowincjach Chin, które są głównym dostawcą kaczych piór wykorzystywanych przez producentów lotek w tej bardzo popularnej w Chinach grze, stwierdzono wiele przypadków wirusa H7N9. Miliony sztuk ptactwa ubito i spalono, czego skutkiem był wzrost cen piór nawet o 40 proc.
Wirusem H7N9 zaraziło się do tej pory w Chinach ok. 130 ludzi; 35 spośród nich zmarło - wynika z najnowszych oficjalnych danych. Według Światowej Organizacji Zdrowia nie ma na razie żadnego dowodu, by wirus H7N9 przenosił się z człowieka na człowieka.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę