Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Chcą ograniczyć szarą strefę na wsi

5 stycznia 2016
Dzięki zmianom w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych chcemy umożliwić rolnikom tzw. sprzedaż bezpośrednią, co ma ograniczyć szarą strefę na wsi - powiedział w środę dziennikarzom senator PO Andrzej Grzyb.

"Dziś na posiedzeniu plenarnym Senatu będziemy procedowali zmianę ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i choć zmiany są małe, to bardzo istotne" - mówił Grzyb podczas spotkania z dziennikarzami.
Dodał, że senacka nowela ma umożliwić rolnikom tzw. sprzedaż bezpośrednią, umożliwiającą im uzyskiwanie przychodów ze sprzedaży przetworzonych samodzielnie produktów roślinnych i zwierzęcych.
Jak tłumaczył, choć taka działalność nie jest nowością, to dotychczas nie było to uregulowane. "Chcemy tę rzecz umocować prawnie i wyjąć z szarej strefy" - podkreślił.
W jego opinii, zmiany w przepisach najbardziej są oczekiwane przez gospodynie wiejskie, szczególnie te, które działają aktywnie w Kole Gospodyń Wiejskich. "Ta ustawa umocuje prawnie to, co robią, sprzedając wyroby regionalne, tradycyjne" - mówił.
"Spodziewamy się, że ta ustawa przyniesie spory efekt w środowiskach wiejskich, uwolni aktywność. Co więcej, można się spodziewać, że część rolników wyprodukuje taką żywność tradycyjną, która znajdzie rynek i zdecydują się na przejście na działalność gospodarczą. Ta ustawa może się więc okazać bardzo poważnym impulsem do rozbudzania działalności gospodarczej na terenach wiejskich" - podkreślił.
Grzyb tłumaczył, że sprzedaż bezpośrednia będzie obwarowana pewnymi warunkami. M.in. roczny przychód rolnika z tego tytułu nie będzie mógł przekroczyć pewnej kwoty. "Połączone komisje ustawodawcza i rolnictwa i rozwoju wsi ustaliły, że będzie to przychód 10 tys. zł rocznie. Dodając do tego kwotę wolną od podatku, czyli 3019 zł daje razem ponad 13 tys. zł" - powiedział.
Kolejnym wymogiem jest, aby produkcja nie miała charakteru przemysłowego. "Przetwory nie mogą być produkowane przy użyciu technologii i maszyn przemysłowych. Mają być robione w gospodarstwie przez rolnika, współwłaścicieli lub domowników. Kolejny warunek mówi, że przy tej produkcji nie może być zatrudniony nikt spoza danego gospodarstwa" - wskazał.
Na tym jednak lista warunków się nie kończy, gdyż w projekcie zapisano, że rolnik chcąc skorzystać z możliwości, jakie dadzą nowe przepisy będzie musiał prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, w której codziennie zapisywany będzie przychód ze sprzedaży.
"Jeśli chodzi o sprzedaż tych produktów, to musi to być bezpośrednio w miejscu, gdzie te przetwory będą produkowane lub na targowiskach lub innych miejscach wyznaczonych do sprzedaży" - powiedział senator PO.
Dodał, że oczywiście sprzedawane przetwory będą musiały spełniać odpowiednie wymogi. "W przypadku przetworów mięsnych - wymogi weterynaryjne, a w przypadku wyrobów z owoców, bądź warzyw muszą spełniać warunki sanepidu. Chcemy jednak doprowadzić do takiej sytuacji, że te wymagania będą uproszczone. Przecież nielogiczne byłoby wprowadzanie ostrych warunków, które są przy pełnej produkcji przemysłowej" - zaznaczył.
Grzyb dodał, że po uchwaleniu ustawy senatorowie liczą, że resort rolnictwa wygospodaruje środki, które zostaną przeznaczone na publikację broszur informacyjnych dla rolników. "Chcemy dokładnie poinformować rolników o warunkach i zasadach, które zaproponowane są w tej ustawie. Chodzi o to, aby nie wprowadzać nikogo w błąd, bądź doprowadzić do sytuacji, w której ktoś będzie w konflikcie z prawem" - mówił.
Grzyb ocenił też, że "w optymistycznym wariancie" ustawa mogłaby wejść w życie z początkiem 2014 r.
Senator podkreślił przy tym, że projekt ma akceptację resortu rolnictwa, natomiast Ministerstwo Finansów ma obiekcje dotyczące wartości przychodu zapisanego w projektowanych przepisach.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę