Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Ceny zbóż nadal rosną, ceny mięsa nadal spadają - resort rolnictwa

23 stycznia 2007

Ceny skupu pszenicy, żyta i jęczmienia nadal rosną, natomiast utrzymuje się spadek cen skupu żywca wieprzowego, podrożała wołowina w skupie - poinformowało w poniedziałek ministerstwo rolnictwa w komunikacie.

Według informacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w dniach 08-14 stycznia 2007 r. pszenica konsumpcyjna w ciągu tygodnia zdrożała średnio w kraju o 3,5 proc. do 642ázł/t. Była ona wyższa niż przed miesiącem i rokiem odpowiednio o 6 proc. i 69 proc.

W tym czasie ponownie wzrosła oáok. 6 proc. (po spadku 6,2 proc. w poprzednim tygodniu) cena skupu żyta konsumpcyjnego, za które płacono przeciętnie 593 zł/t. Ziarno to było o 3,3 proc. droższe niż przed miesiącem i o 76 proc. droższe niż przed rokiem.

W analizowanym okresie za tonę jęczmienia paszowego można było uzyskać 564ázł, tj. o ok. 5 proc. więcej niż tydzień temu oraz o 10 proc. więcej niż miesiąc temu. W porównaniu do notowań sprzed roku jego cena była wyższa o ok. 64 proc.

Natomiast cena kukurydzy ukształtowała się średnio na poziomie 607 zł/t i była o 2,3 proc. niższa niż przed tygodniem, ale o 2 proc. wyższa niż przed miesiącem. Ziarno to było o 63 proc. droższe niż w tym samym okresie 2006 r.

Kolejny tydzień 2007 roku maleją ceny skupu żywca wieprzowego. W dniach 08-14 stycznia 2007 r. za trzodę chlewną płacono średnio wákraju 3,19 zł/kg, tj. o 1,5 proc. mniej niż tydzień iámiesiąc wcześniej. W porównaniu z cenami zátego samego okresu poprzedniego roku wieprzowina ta była tańsza o blisko 7 proc.

Za żywiec wieprzowy w poszczególnych regionach Polski płacono od 3,11 zł/kg w makroregionie zachodnim (woj.: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie, zachodnio-pomorskie) do 3,30 zł/kg w makroregionie środkowo-wschodnim (woj.: łódzkie, mazowieckie, podlaskie).

W ciągu tygodnia o 11 groszy/kg wzrosła średnia cena żywca wołowego w skupie i wyniosła 4,22 zł/kg. Za bydło drożej płacono również w porównaniu do notowań sprzed miesiąca iároku odpowiednio o 3 proc. i blisko 6 proc.

Znaczny wzrost cen w ciągu tygodnia (oá8,2 proc.) nastąpił w przypadku kurcząt typu brojler, za które płacono średnio 2,63 zł/kg. Tym samym drób ten był droższy o 10 proc. i ponad 6 proc. niż przed miesiącem i rokiem.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę