Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ceny zbóż nadal rosną, ceny mięsa nadal spadają - resort rolnictwa

23 stycznia 2007

Ceny skupu pszenicy, żyta i jęczmienia nadal rosną, natomiast utrzymuje się spadek cen skupu żywca wieprzowego, podrożała wołowina w skupie - poinformowało w poniedziałek ministerstwo rolnictwa w komunikacie.

Według informacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w dniach 08-14 stycznia 2007 r. pszenica konsumpcyjna w ciągu tygodnia zdrożała średnio w kraju o 3,5 proc. do 642ázł/t. Była ona wyższa niż przed miesiącem i rokiem odpowiednio o 6 proc. i 69 proc.

W tym czasie ponownie wzrosła oáok. 6 proc. (po spadku 6,2 proc. w poprzednim tygodniu) cena skupu żyta konsumpcyjnego, za które płacono przeciętnie 593 zł/t. Ziarno to było o 3,3 proc. droższe niż przed miesiącem i o 76 proc. droższe niż przed rokiem.

W analizowanym okresie za tonę jęczmienia paszowego można było uzyskać 564ázł, tj. o ok. 5 proc. więcej niż tydzień temu oraz o 10 proc. więcej niż miesiąc temu. W porównaniu do notowań sprzed roku jego cena była wyższa o ok. 64 proc.

Natomiast cena kukurydzy ukształtowała się średnio na poziomie 607 zł/t i była o 2,3 proc. niższa niż przed tygodniem, ale o 2 proc. wyższa niż przed miesiącem. Ziarno to było o 63 proc. droższe niż w tym samym okresie 2006 r.

Kolejny tydzień 2007 roku maleją ceny skupu żywca wieprzowego. W dniach 08-14 stycznia 2007 r. za trzodę chlewną płacono średnio wákraju 3,19 zł/kg, tj. o 1,5 proc. mniej niż tydzień iámiesiąc wcześniej. W porównaniu z cenami zátego samego okresu poprzedniego roku wieprzowina ta była tańsza o blisko 7 proc.

Za żywiec wieprzowy w poszczególnych regionach Polski płacono od 3,11 zł/kg w makroregionie zachodnim (woj.: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie, zachodnio-pomorskie) do 3,30 zł/kg w makroregionie środkowo-wschodnim (woj.: łódzkie, mazowieckie, podlaskie).

W ciągu tygodnia o 11 groszy/kg wzrosła średnia cena żywca wołowego w skupie i wyniosła 4,22 zł/kg. Za bydło drożej płacono również w porównaniu do notowań sprzed miesiąca iároku odpowiednio o 3 proc. i blisko 6 proc.

Znaczny wzrost cen w ciągu tygodnia (oá8,2 proc.) nastąpił w przypadku kurcząt typu brojler, za które płacono średnio 2,63 zł/kg. Tym samym drób ten był droższy o 10 proc. i ponad 6 proc. niż przed miesiącem i rokiem.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę