Śruta sojowa powinna już wyraźnie tanieć, a jednak na razie ceny utrzymują się na stałym poziomie, a różnice sięgają najwyżej 5-10 złotych. Dzisiaj za tonę wysokobiałkowej paszy trzeba zapłacić średnio 1320 złotych, a zdaniem maklerów powinno być przynajmniej o 100 złotych mniej. Wysoka cena, to wynik ostatnich wzrostów kursu dolara i wyczekiwania handlowców na kolejne zmiany.
Towaru na razie nie brakuje. A to dlatego, że popyt jest mniejszy niż oczekiwano. Teraz zakupy robią głównie drobiarze, z kontraktów wycofują się hodowcy trzody chlewnej. Tylko duże fermy, o zamkniętym cyklu hodowlanym są stałymi i systematycznymi odbiorcami śruty sojowej. Natomiast nadal brakuje śruty rzepakowej. Tona kosztuje od 830 do maksymalnie 860 złotych.
Otręby nadal drogie. Najmniej kosztują teraz importowane pszenne z Czech. Za tonę otrąb luzem z dowozem do Centrum kraju trzeba zapłacić 675 złotych, polskie są o 25 złotych droższe. Bardzo ciężko dostać teraz otręby żytnie, problem jest też z podażą jęczmiennych.
Otręby luzem na giełdach towarowych
średnie ceny zł/t
pszenne czeskie 675
pszenne polskie 700
jęczmienne 685
żytnie 625