Po czterech tygodniach spadków, ceny ropy skoczyły w górę. I to bardzo, bo o blisko 3 procent. Dzisiaj kolejny dzień wzrostów. Ropa szybko zaczęła odrabiać straty, po tym jak na rynek wpłynęły najświeższe informacje o największym od września ubiegłego roku spadku jej zapasów ropy i o zwiększeniu sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych.
Czynniki, które do tej pory hamowały wzrosty notowań zniknęły, a analitycy są zgodni, że taka sytuacja może skutecznie pchnąć cenę ropy powyżej 80 dolarów za baryłkę.
Światowe koncerny nie czekały długo i podniosły stawki paliw gotowych w hurcie. Kwestią czasu tylko jest kiedy przełoży się to na rynek detaliczny.
Polscy kierowcy, którzy już od poniedziałku płacą za paliwa nieco więcej, nie powinni robić sobie nadziei na korzystne zmiany. W kolejnych dniach może być tylko drożej, zwłaszcza, że dzisiaj jeden z krajowych producentów zdecydował się na kolejne podniesienie stawki oleju napędowego.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce zł/l
Pb 98 4,97 +2gr
Pb 95 4,73 +2gr
ON 4,49 +3gr
LPG 2,19 –
W tym tygodniu diesle odnotował najwyższy bo 3 groszowy wzrost. O 2 grosze podrożały na stacjach benzyny, autogaz bez zmian. Liderem wśród województw z wysokim cenami detalicznymi jest Opolskie.
Średnie ceny paliw w województwach
stacje benzynowe zł/l
Pb 95
woj. opolskie 4,83
woj. podlaskie 4,60
ON
woj. opolskie 4,56
woj. wielkopolskie 4,38
LPG
woj. lubuskie 2,29
woj. świętokrzyskie 2,11
Litr 95-tki kosztuje tu 4 złote 83 grosze, dieslea 4 złote 56 groszy. Najtańsza benzyna jest na Podlasiu, a olej napędowy w Wielkopolsce.