Rosną zapasy surowej ropy w Ameryce.Według najnowszych danych tamtejszego Departamentu Energii w ostatnim tygodniu przybyło dwukrotnie więcej baryłek niż zakładali eksperci. Większe zapasy, niższy popyt na paliwa i umacniający się dolar – wszystko to przełożyło się na spadki cen ropy.
Można by oczekiwać, że tańsze będą zatem paliwa, ale… tu jest pewien haczyk. Pomimo mniejszego popytu zapasy benzyn spadły o prawie 3 miliony baryłek, podczas gdy zakładano, że wzrosną o pół miliona. Koncerny musiały się zabezpieczyć i po raz kolejny zdecydowały się na podniesienie hurtowych cenników.
Drożej na świecie, zatem drożej i w Polsce. Kierowcy nie będą mieli powodów do zadowolenia. Jeśli ktoś liczył na przeceny, będzie musiał zaczekać – jak długo – tego nikt nie próbuje nawet prognozować.
Ostatnie obniżki zawitały na nasz rynek paliw w połowie stycznia, a od pierwszych dni lutego było już tylko drożej. I jak zgodnym chórem twierdzą analitycy – na spadki nie ma co liczyć przez najbliższych kilka miesięcy. Kierowcy muszą więc uzbroić się w cierpliwość i gotówkę. W tym tygodniu na stacjach paliw znów jest drożej.
Średnie ceny na stacjach paliw zł/l
Pb 98 4,94 +4 gr
Pb 95 4,68 +4 gr
ON 4,37 +7 gr
LPG 2,16 +1 gr
Średnie ceny najpopularniejszej benzyny bezołowiowej wzrosły o 4 grosze, oleju napędowego aż o 7. Jedynie stawki autogazu utrzymują się na stabilnym poziomie – litr jest tańszy od litra benzyny o ponad 2 i pół złotego.
I to zachęca coraz większą liczbę zmotoryzowanych do zakładania w autach instalacji gazowych.
Średnie ceny na stacjach paliw zł/l
PB 95
woj. małopolskie 4,61
woj. opolskie 4,80
ON
woj. małopolskie 4,29
woj. opolskie 4,47
LPG
woj. podlaskie 2,02
woj. zachodniopomorskie 2,26
Najtańszy autogaz tankują kierowcy na Podlasiu, najdroższy w województwie Zachodniopomorskim. Najwyższe stawki za benzynę i olej napędowy obowiązują na stacjach w Opolskiem. Najtaniej te paliwa można kupić w Małopolsce.
8212066
1