Raz w górę, raz w dół – na światowym rynku paliwowym trwa huśtawka cenowa.
Stawka za baryłkę ropy waha się od 72 do 75 dolarów. I według ekspertów ceny będą raczej spadać, a ponowne przebicie poziomu 80 dolarów za baryłkę jest bardzo mało prawdopodobne. A to za sprawą mniejszej konsumpcji i obaw inwestorów o światową gospodarkę, która nie nabiera takiego tempa rozwoju, jakiego oczekiwałyby rynki. Nawet malejące amerykańskie zapasy ropy i benzyn nie pomagają na razie w poprawie notowań ropy.
Spadki cen ropy pociągnęły za sobą obniżki paliw gotowych u światowych producentów. A to przełożyło się na krajowy rynek. Polscy producenci i hurtownicy systematycznie tną hurtowe cenniki. Dzięki temu taniej jest także w sprzedaży detalicznej. Upływający tydzień był najtańszym od początku wakacji, kiedy to litr paliwa był droższy o około 20 groszy. Ale kolejny tydzień może ten rekord tylko poprawić i na stacjach będzie taniej. Lekko zdrożeć może jedynie autogaz.
Różnice w średnich cenach paliw w porównaniu z ubiegłym tygodniem nie są duże, ale kierowcy powinni je zauważyć. Litr popularnej 95-tki kosztuje około 4 złotych 54 groszy, oleju napędowego 4 złote 28 groszy.
Najdroższą benzynę 95-tkę można znaleźć na Opolszczyźnie – po 4 złote 64 grosze za litr, tam też najwyższe ceny notuje olej napędowy. Najtaniej oba te paliwa można kupić na Śląsku.
Średnie ceny paliw zł/l
Pb 98 4,78 -2gr
Pb 95 4,54 -1gr
ON 4,28 -1gr
LPG 2,14 –
Średnie ceny paliw w województwach zł/l
Pb95
woj. śląskie 4,45
woj. opolskie 4,64
ON
woj. śląskie 4,18
woj. opolskie 4,39
LPG
woj. podlaskie 2,07
woj. zachodniopomorskie 2,32