Raz w gorę, raz w dół – tak w tym tygodniu kształtują się ceny ropy na światowych giełdach. Średnia stawka za baryłkę to 75 dolarów i według analityków w najbliższych dniach będzie podobnie. Rynek określają głownie dane o zapasach i popycie – w tym tygodniu Amerykański Instytut Paliw podał informacje, że zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych spadły, ale jednocześnie wzrosły benzyn. Ale mniejsza konsumpcja nie podniosła zbytnio stawek. Światowe koncerny w większości utrzymały hurtowe ceny paliw.
Podobnie zareagowali krajowi producenci – część z nich obniżyła stawki paliw w hurcie, niektórzy zdecydowali się na niewielkie korekty w górę. A wszystko za sprawą relacji złotego do dolara. Słabsza niż na początku miesiąca amerykańska waluta, przy niezdecydowanych notowaniach ropy, jest głównym czynnikiem, który pozwala większości producentów obniżać ceny. A to nie pozostaje bez wpływu na sytuację w sprzedaży detalicznej.
Średnie detaliczne ceny paliw zł/l
Pb 98 4,92 -3gr
Pb 95 4,67 -4gr
ON 4,39 -5gr
LPG 2,17 -2gr
To już drugi tydzień niższych stawek na stacjach benzynowych w całym kraju. Staniały benzyny i po raz pierwszy od dłuższego czasu autogaz. Ale liderem spadków po raz kolejny okazał się olej napędowy, którego litr można zatankować średnio o 5 groszy taniej niż w ubiegłym tygodniu. Najtaniej kupują go kierowcy w Wielkopolsce - 4 złote 31 groszy, o 16 groszy więcej na Warmii i Mazurach – i tu diesel jest najdroższy w kraju. Najwyższa stawka benzyny 95 pozostaje w województwie opolskim, najniższa cena jest na Podlasiu.
Średnie ceny paliw w województwach
stacje benzynowe zł/l
Pb 95
woj. opolskie 4,75
woj. podlaskie 4,55
ON
woj. warmińsko-mazurskie 4,47
woj. wielkopolskie 4,31
LPG
woj. dolnośląskie 2,34
woj. świętokrzyskie 2,08